Dün, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki artışa paralel bedel şampiyon ve günü yüzde 0,6 primle 2 bin 163 liradan tamamlayan gram altın, güne yükselişle başlamasının ardındaki 2 bin 172 lira seviyesinden işlem görüyor. Saat 10.50 itibarıyla çeyrek altın 3 bin 640 liradan, Cumhuriyet altını 14 bin 800 liradan satılıyor.

ALTINA OLAN ISTEK ARTACAK YORUMU

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirim zamanlamasına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirterek, buna karşın bankanın yılın birincil yarısında faiz indirebileceğine yönelik beklentilerin varlığını korumasıyla altına olan talebin artmaya devam ettiğini dile getirdi.

Bugün Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de yapacağı sunumun yanı sıra ülkede açıklanacak ADP özel sektör istihdam verileri yatırımcıların odağına yerleştiğini ifade eden analistler, haftanın geri kalanında açıklanacak makroekonomik veriler öncesinde yatırımcıların ihtiyatlı davrandığına dikkati çekti.
Söz konusu gelişmelerin peşinde bugün para piyasalarında, Fed’in ilk faiz indirimine gitme ihtimali mayısta yüzde 22 ve haziranda yüzde 71 ile fiyatlanıyor.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin ağırbaşlı olduğunu açıklama ederek, yurt dışarıya ise Almanya’da ticaret dengesi ile Avro Bölgesi’nde perakende satışları, ABD’de ADP özel sektör istihdamı, Fed Bej kitap raporu ve JOLTS açık meslek sayısı verilerinin yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de gerçekleştireceği sunumun peşine düşüp takip edileceğini kaydetti.

Teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 140 ve 2 bin 160 doların dayanıklılık olarak öne çıktığını gösteren analistler, 2 bin 120 ve 2 bin 100 dolar seviyelerinin ise takviye konumunda olduğunu bildirdi. Kaynak: AA / Ekonomi

Cumhuriyet Altını Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur