Irak’tan gelerek Habur Gümrük Kapısı’ndan vermek isteyen bir kişinin elindeki poşetin ağırlığının fark edilmesiyle gümrük memurları kaçakçılığı ortaya çıkardı. Yapılan aramada ekmeğin arasına gizli 1 kilogram külçe altın bulundu. Takriben 2 buçuk milyon değerindeki altını taşıyan birey gözaltına alındı.

EKMEK POŞETİNİN AĞIR OLMASI DİKKAT ÇEKTİ

Gümrük Muhafaza ekipleri, bir TIR’la Irak’tan Habur Gümrük Kapısı’na gelen bir yolcunun elindeki poşetlerin olduğunu görerek takibe aldı. Yolcunun elindeki poşetleri denetlemek isteyen ekiplerin ekmek poşetinin olması gerekenden daha ağır olduğunu tespit etmesi üzerine yapılan aramada ekmeğin arasına gizli halde külçe şeklinde 1 kilogram altın ele geçirdi. Ele geçirilen altının piyasa değerinin yaklaşık 2 milyon 400 bin Türk Lirası olduğu tespit edildi. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alınırken, soruşturma Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde devam ediyor.

Gümrükte yakalandı! Ekmeğin içinden 1 kilo altın çıktı

MERSİN’DE KONTEYNERDEN KAÇAK ELEKTRONİK NARGİLE

Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri ise Mersin Limanı’nda takip altına aldıkları belirsiz bir konteynerin üzerinde benzer numara yazan diğer bir konteyner (ikiz konteyner) ile değiştirildiğini saptama etti. x-ray tarama cihazına sevk etti. Tarama işlemi sonucu konteynerden değişken yoğunluk alınması üstüne kuşkuları gelişen ekipler konteynere yönelik somut arama gerçekleştirdi.

Ekiplerce yapılan arama sonucu konteyner içinde demeç edilmemiş 59 bin 600 adet elektronik nargile (puff), 19 bin 450 kilogram menteşe, 101 bin 520 adet dereceli gözlük cinsi ticari eşya ele geçirildi. Yapılan operasyon sonucunda yakalanan kaçak eşyaların takriben piyasa değerinin 75 milyon Türk Lirası olduğu belirlendi. Konuyla alakalı soruşturma Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde devam ediyor. Kapıkule Gümrük Kapısı’nda uyuşturucu kaçakçılarına geçit verilmedi.

KAPIKULE’DE KOKAİN YAKALANDI

Gümrük Muhafaza ekiplerinin gümrük kapılarından geçiş yapan yolculara yönelik yürüttüğü risk analizi ve gezgin kontrolleri çalışmaları zarfında Edirne’de işlem gerçekleştirildi. Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş gerçekleştirmek üzere gelen otobüsteki değişken bir gezgin ekiplerce takibe alındı. Otobüste yer alan yolcu bagajları, x-ray taramasından geçirildi ve bir takım bagajlarda değişken aşırılık görüldü.

Detaylı ve titiz şekilde yapılan aramalar sonucu kesin olmayan şahsın iki adet çantasında, saydam poşetler içerisine sarılı vaziyette paketlere rastlanıldı. Gümrük Muhafaza ekipleri kadar paketlerde yer alan maddeye yönelik yapılan analizler neticesinde, maddelerin kokain cinsi uyuşturucu olduğu saptandı.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin gerçekleştirdiği başarılı operasyon sonucu, tahmini değeri 35 milyon Türk Lirası olan ve toplam 20 paket içerisine gizli halde takriben 22 kilogram ağırlığında kokain cinsi uyuşturucu madde ele geçirildi. Olayla ilgili olarak Edirne Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması devam ediyor.

Gümrükte yakalandı! Ekmeğin içinden 1 kilo altın çıktı

Gümrükte yakalandı! Ekmeğin içinden 1 kilo altın çıktı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3.Sayfa

Habur Gümrük Kapısı Mersin Emniyet Suç Kaçakçılık 3.Sayfa Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur