2024 yılı için 17 bin 2 TL olarak belirlenen ve ara zammın yapılmayacağı konusunda hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrıca de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamalarına rağmen çalışanlarda ara zam beklentisi yüksek enflasyon sebebiyle artmaya başladı. En son Adalet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan konuyla ilgili enflasyonu göze çarpan ederek durumun devam etmesi durumunda konunun tartışılacağını söyledi.

“TEMMUZ AYINDA TABLO ÖNÜMÜZDE OLACAK”

Arslan, iftar yemeğinde basın mensuplarıyla bir araya gelerek kendisine sorulan ara zam sorusunu yanıtladı. Arslan, En Düşük Aidat Tespit Komisyonu toplantılarında belirlenecek ücretin bir yıl için geçerli olacağının belirtildiğini hatırlatarak “Eğer enflasyondaki bu yükseliş ve fiyatlardaki bu büyüme laf konusu olursa doğal olarak bu tartışmalar hızlanacaktır.” dedi.

Ara zam talebinin enflasyona tarafından şekilleneceğini belirten Arslan, “Temmuz ayına geldiğimizde tablo önümüzde olacaktır.” ifadesini kullandı.

KIDEM TAZMİNATI SORUNU: İŞTEN ÇIKARILIYOR, İŞE ALINIYOR FAKAT İŞÇİNİN HABERİ YOK

Kıdem tazminatına ilişkin de konuşan Arslan, var olan gerçekte önemli eksikliklerin olduğunu belirterek aracılık sisteminin suistimal edilmesinin yargı kayıplara niçin olduğunu söyledi.

Arslan, “Bir işletmede, 500 kişi çalışıyor, işten çıkarma işlemi yapıyorlar kayıt üzerinden. Daha Sonra arabulucuya gidiliyor. Aracı üzerinden işçilerin kıdem tazminatları ödeniyor, yeniden işçinin haberi yok. İşten çıkarılıyorlar her tarafta işe alınıyorlar işçinin yeniden haberi değil.” diyerek meslek yerlerinde ortaya çıkan tabloyla ilgili veri verdi.

Mahmut Arslan Minimum Aidat Hak-İş Finans Hayat Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur