İzmir‘de 1997 yılında İzmir ve Denizli merkezli 99 tekstil şirketi göre ortak dış ticaret yapılması için kurulan EGS Giyim Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi iflas etti.

2001 KRİZİNDEN ETKİLENEREK SORUNLAR YAŞADI

1997 yılında aralarında Kemal Engebeli, Hüseyin Özdilek, Necip Kalkan, Ali İhsan Kasapoğlu’nun bulunduğu fazla sayıda meslek insanı kadar kurulan EGS Holding kendi adıyla bir banka da kurarak banka sektörüne girmişti. Oysa tez artan holding 2001 yılındaki krizden etkilenerek parasal sorunlar yaşadı.

YATIRIMCILAR MAĞDUR OLDU

Bankacılık Yoklama ve Düzenleme Kurulu (BDDK), 2001 yılında EGS Bank’ın TMSF’ye devredilmesi kararı aldı. Arkasında EGS Holding şirketlerinin yönetimi de fona geçti. EGS Holding’in fazla ortaklı yapısından dolayı TMSF ile EGS ortakları uzun bir vakit anlaşma yapamadı. 2000 yılında halka arzı gerçekleştirilen EGS Holding’in küçük ortaklarının ve EGS Holding’in borsa hisselerini alan yatırımcılar ise mağdur oldu.

HARVARD ÜNİVERSİTESİ’NDE DERS KONUSU OLDU

Şirketin tez büyümesi bir dünya genelinde de ses getirmişti. Bir dönem Harvard Üniversitesi’nde ders ve tez konusu olmuştu.

İFLASIN VERİLDİĞİ AÇIKLANDI

EGS Holding’in tasfiye işlemlerinin tamamlanmasının arkasından İzmir İflas Müdürlüğü holdingin iflasının verildiğini açıkladı.

Türkiye İzmir İş Dünyası Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur