Define Ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, “Türkiye sahalara döndü. Son yıllarda yaşanan sıkıntılar geride kaldı. Güçlü bir program uyguluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Yıldırım, Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği göre düzenlenen Kral Günü Resepsiyonu’nda kayda değer açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, enflasyonla mücadele programının kararlılıkla sürdürüleceği mesajını verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Türkiye sahalara döndüHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım

“TÜRKİYE SAHALARA DÖNDÜ”

Bakan Yıldırım, “Türkiye sahalara döndü.” diyerek “Son yıllarda yaşanan sıkıntılar geride kaldı. Güçlü bir program uyguluyoruz.” dedi.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ GÜNCELLENMELİ”

Yıldırım’in gündeminde Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının yenilenmesi süreci de vardı. Bakan Yıldırım, konuyla ilgili “Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gerektiği açık, çünkü müşterek olarak yardımsever. Gümrük Birliği’ni modernleştirmek ve geliştirmek Türkiye ve Avrupa Birliği’nin çıkarınadır, bu yüzden ilerlememiz gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Türkiye sahalara döndü

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ SABİT BIRAKTI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 50’de tuttu.

Para Politikası Kurulu duyurusunda, “Komite, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönü olan risklere aleyhinde sağduyulu duruşunu yinelemiştir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Mali sıkılaştırmanın krediler ve iç istek üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Define ve Maliye Bakanı Merkez Bankası Mehmet Şimşek Hollanda Türkiye Ankara Maliye Finans Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur