Hazine Ve Maliye Bakanlığı son yapılan KDV beyanname düzenlemesiyle ilgili yazılı açıklamada bulunarak bir süredir “KDV’de çoğaltma yapılacak” yönünde yayılan iddiaları yalanladı.

“Halihazırda KDV oranlarında çoğaltma yapılmasına yönelik herhangi bir alıştırma bulunmamaktadır.” ifadelerinin yer aldığı bakanlık açıklamasında şöyle denildi:

“Son günlerde KDV ile ilgili yaptığımız Beyanname düzenlemesinden hareketle KDV oran artışı yapıldığı, mal ve hizmetler itibarıyla KDV oranlarının belirlendiği listeler arasında kaydırma yapılarak oran artışları yapılacağı yönünde haberler yapıldığı görülmektedir. Vatandaşlarımızın dürüst bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

KDV ORANLARI NASIL BELİRLENMEKTEDİR?

KDV Kanununun verdiği yetki çerçevesinde KDV oranları günün ekonomik ve sosyal koşullarına kadar Cumhurbaşkanı göre belirlenmektedir. Mal ve hizmetler itibarıyla halihazırda 3 farklı oran uygulanmaktadır.

Temel gıda maddelerinin yer aldığı 1 sayılı Listedeki mallar için oran %1’dir. Yeme-içme, sağlık durumu, eğitim, tekstil, konaklama gibi bir takım mal ve hizmetlerin yer aldığı 2 sayılı Listedeki mallar için oran %10’dur. Bu iki listede yer almayan mülk ve hizmetler ise genel oran olan %20 oranına tabiidir.

KDV TEBLİĞ DÜZENLEMESİNE NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?

Yeme içme sektöründe bulunan bir takım restoran ve kafeler ile ilaç dışarıya dağıtılmış ürünleri satan eczanelerin, oran farklılığını istismar ettiğini ve rekabet eşitliğini bozduğu tespit edildi.

Fiyatları KDV dahil olarak belirlenen ve bildiri edilen restoran ya da kafelerde, yeme içme hizmeti karşılığında %10 KDV hesaplaması gerekirken, bu hizmet yerine tıpkı bir market gibi et, su, meyve suyu ve benzeri ürünleri tek tek satmış gibi göstererek %1 oranında KDV hesaplandığı, vatandaştan aldığı %10 oranındaki KDV tutarını fiş veya faturada %1 olarak gösterdikleri görüldü.

Aynı şekilde KDV oranı %10 olan hap ve benzeri tıbbi ürünlerin yanında KDV oranı %1 olan gıda takviyesi içeren ürünleri satan eczanelerin, KDV dahil kesin fiyatlar üzerinden satış yaptıkları halde bütün satışlarını gıda takviyesi taşıyan ürün gibi kullanmak suretiyle yeniden vatandaştan aldığı %10 KDV’yi Devlete vermedikleri görüldü.

Bu örneklerin aralıksız arttığı dikkate alınarak istismarın önlemek ve bu konudaki tereddütleri gidermek maksadıyla konuya açıklık getiren Beyanname hazırlandı.

TEBLİĞLE KDV ORANLARI ARTIRILDI MI?

KDV oranlarını artırma konusunda Cumhurbaşkanı yetkilidir. Bildiri ile KDV oran artışı yapılması muhtemel değildir. Dolayısıyla Bildiri ile herhangi bir oran artışı yapılmamıştır. Yeme içme hizmeti sunan işletmeler, yiyecek maddelerini olduğu gibi satmamakta, bu ürünlerden hazırlanmış bir yemeği ya da içeceği hizmet şeklinde müşterilerine sunmaktadır. Bu hizmetle beraber sunulan tuzun, karabiberin, peçetenin, nemli mendilin ya da ikram edilen nehir ya da kahvenin bambaşka fiyatlandırması laf konusu değildir.

Tüm bunlar yeme içme hizmetinin bir parçasıdır ve bu nedenle hizmet bedeli tüm maliyetler dikkate alınarak belirlenir ve KDV oranı da %10’dur. Müşteriye sundukları menülerde KDV dahil fiyatlar yer alır ve müşterilerinden menüde bulunan tutarın içindeki %10 KDV’yi tahsil ederler.

Düzenledikleri makbuz ya da faturada doğru KDV oranı belirtildiği takdirde vatandaşın ödediği ödenti Define’ye intikal eder. Aksi halde ise işletmenin kasasında kalır. Yukarıda da belirtildiği gibi KDV oranlarında suistimalin önüne geçilmesi amacıyla yayınlanan Tebliğ ile; Yeme içme hizmeti sunan restoran, kafe, pastane gibi işletmelerin, kendilerinin hazırlayıp sundukları gıda ve içecekler ile dıştan temin ederek buralarda sattıkları ürünler için %10 oranında KDV hesaplayacakları hususu açık açık belirtilmiştir.

Bu işletmelerin telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları tüm satışların da aynı mahiyette olduğu da açıklanmıştır.

KDV ORANLARI ARTIRILIYOR MU?

Sayın Bakanımız çoğu kez genel KDV oranında çoğaltma olmayacağını ifade etmiş, ancak, indirim, istisna ve muafiyetlerin gözden geçirileceğini, etkin olmayanların kaldırılacağını, kayıt dışılıkla mücadelede suistimale açık, aidat kayıp ve kaçağına sebebiyet veren alanların yeniden düzenleneceğini belirtmiştir. Halihazırda KDV oranlarında yükselme yapılmasına karşın herhangi bir alıştırma bulunmamaktadır.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı Hukuk Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur