Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, kurdaki yükselişin maliyetleri karşılamada yetkisiz kaldığını savundu. Gültepe, “Seçim sonrası ekonomi politikalarının ihracatı destekleyecek şekilde olacağını düşünüyoruz” dedi.

‘); }

Bakan Şimşek: Dövizdeki oynaklık geçici olarak görülmeli

Bakan Şimşek: Dövizdeki oynaklık geçici olarak görülmeli

Haberi Görüntüle

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, kurdaki yükselişin maliyetleri karşılamada yetkisiz kaldığını savundu.

Ekonomi Gazetesi’ne konuşan Gültepe, “İhracatçının oyundan düşmemesi gerekiyor. Biz ihracatçılar olarak yüksek kur istemiyoruz. Kurun enflasyona paralel olması gerekli.” değerlendirmesini yaptı.

Gültepe’nin açıklamalarında şu ifadeler yer aldı: “Şirketlerin işçilik maliyetleri yüzde 40’ı buluyor. Hazır giyim ve tekstilde işçilik maliyeti çok artı. Talep çok düştü. Ciroyu artırmak fazla şiddet. Ciro aynı yerde kalıyor lakin işçilik payı da ciroya doğru yaklaşıyor. Bu oranın yüzde 20-25 seviyesinde kalması lüzumlu. Biz ihracatçılar olarak yüksek kur istemiyoruz. Bunu ısrarla söylüyoruz. Kurun enflasyona paralel olması gerekli. İstikrarlı kur daha önemli. Kur, denge meselesidir. Şu lahza denge yok. Çin eskiden bize muhalif değildi.

Hedefimiz ihracatta düzenli olarak yüzde 10’dan pozitif büyümek. Ancak bunun için ekonomi politikalarının da ihracatçıları desteklemesi gerekli, oyundan düşürmemesi gerekiyor. Seçim sonrası ekonomi politikalarının ihracatı destekleyecek şekilde olacağını düşünüyoruz.”

Dolar bugün ne kadar? (13 Mart 2024 dolar kuru fiyatları)

Dolar bugün ne dek? (13 Mart 2024 dolar kuru fiyatları)

Haberi Görüntüle

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur