Anayasa Mahkemesi tarafından vasıta satışında yapılan gerekli finansal mesuliyet sigortasının 15 gün boyunca devam etmesine ilişkin düzenleme iptal edildi. 9 ay sonra yürürlüğe girecek başvuru formu araç satışında yeni bir dönemi de başlatacak.

Uzun yıllardır ikinci el bir vasıta alındığında arabulucu bölge kişiye gerekli trafik sigortasını yaptırması için 15 jurnal bir vakit tanınırken satın alınan aracın mevcut bir trafik sigortası varsa aracın eski sahibinden kalma sigorta da 15 gün boyunca geçerli oluyordu. AYM’nin iptaliyle vasıta satışında başlayacak yeni uygulama hakkında data veren Avukat Selim Ünal eski düzenlemenin yargı kayıplarına niçin olduğunu söyleyerek ikinci el araç alanların trafiğe çıkması için gerekli sigortayı yaptırması gerekeceğini belirtti.

İKİNCİ EL ARAÇ ALANLAR HEMENCECIK SİGORTA YAPTIRMAK ZORUNDA

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararıyla ilgili konuşan Avukat Selim Ünal,ikinci el bir araç bölge kişinin trafiğe çıkabilmesi için zorunlu trafik sigortasını yaptırmak zorunda olduğunu söyleyerek “Aracımızı aldığımız tarihten itibaren eğer ki sigorta yaptırmazsak bizim sorumluluğumuz başlayacak, eski sigortanın hiçbir sorumluluğu kalmayacak. Eğer ki biz kendi sigortamızı da yaptırmazsak, sigortasız bir şekilde üçüncü kişilere verdiğimiz zarardan ruhsat sahibi olarak biz sorumlu olacağız. Düzenlemedeki en önemli kısım bu. Önceden aracımızı aldıktan 10-15 gün daha sonra trafik sigortamızı yaptırıyorduk. Bu durum şu an ayrıntılarıyla ortadan kalkmış durumda.” dedi.

“ESKİ ŞART ADALET KAYIPLARINA NEDEN OLUYORDU”

Aracını satan kişinin sigortasının 15 gün devam ettiği düzenleme ile sorumluluğunun devam ettiğini dile getiren Ünal, “Biz aracımızı satmışız, mülkiyeti diğer bir kişiye geçmiş, hiçbir sorumluluğumuz değil, vasıta üstünde hiçbir tasarrufta bulunamıyoruz ve buna karşın bizim sorumluluğumuz aracımızı satmamıza rağmen 15 gün her tarafında devam ediyordu. Bu Nedenle üçüncü kişilere sattığımız araçta mesela içki alıp araca zarar vermesi takdirinde oluşan yaralamalı, ölümlü ve maddi hasarlı kazalarda bizim sigortamıza karşısında dava açıyordu. Bizim de bu durumda ruhsat sahibi olarak sorumluluğumuz devam ediyordu. Bu koşul da fantastik derecelerde yargı kayıplarına neden oluyordu” diye konuştu.

DÜZENLEME NASIL İPTAL EDİLDİ?

Adana 4’üncü Alıcı Mahkemesi’nin baktığı bir davada, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 94’üncü maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarında yer alan ‘Sigortacı, sigorta sözleşmesini durumun kendisine tebliği tarihinden itibaren 15 gün içinde feshedebilir. Sigorta fesih tarihinden 15 gün sonrasına kadar geçerlidir’ şeklindeki düzenlemenin iptali için AYM’ye başvuruldu. Anayasa Mahkemesi, söz konusu düzenlemelerin Anayasa’ya tutarsız olduğunu tespit ederek, düzenlemeyi iptal etme kararı aldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Trafik Hukuk Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur