Kredi faiz oranlarının yükselmesiyle durgun bir döneme giren ikinci el vasıta piyasasında çare, kartlı satışlarla aranırken galericilerin istediği hareketlilikten uzaktan günler yaşanıyor. Vasıta edinmek isteyen vatandaşlarsa fiyatların her yerde artmasından evhamlı.

GALERİCİLER KREDİ DÜZENLEMESİ BEKLİYOR

Sıfır otomobillerin, sadece peşin alım imkanı olanlar kadar alınabildiği kredilerdeki yüksek faizli dönem, ikinci el araçların da fiyatını etkiliyor. Sektör kaynakları pazarın sakin olduğunu belirterek kredilerle ilgili bir düzenleme beklentisi içinde olduğunu belirtiyor.

Kredilerdeki yüksek faiz sebebiyle kredi kartına taksit seçeneğini zorlayan galericiler, bu yöntemle satışlarını artırmaya çalışırken kart limitleri ve taksit sınırları gibi durumlar da satışları etkiliyor.

OTOMOBİL ELDE ETMEK İÇİN DÜRÜST SÜRE HANGİSİ?

Vasıta olmak isteyen vatandaşlarsa “Beklemek mi yahut kısa zaman içinde vasıta olmak mı daha dürüst?” sorusuna yanıt ararken son aylarda piyasadaki durgunluğun araç elde etmek için bir fırsat olabileceğini düşünenler bütçelerine uygun araçlar için ilanları ve oto pazarlarını geziyor.

Enflasyon değerlerinin akıcı olmadığı yıllarda araç piyasası ilkbaharda hareketlenir, araçlar da sonbahara kadar değer kazanırdır. Fakat son yıllarda görülen enflasyon artışı piyasalardaki dengeyi de değiştirdi.

ARAÇLARIN SATIŞ SÜRESİ UZADI

Piyasadaki durgunluk araçların satış süresini artırırken bir aracın satılması sıradan 1 ayı bulurken bu sürenin 50 güne çıktığı da belirtildi. Bu durumun fiyatlar üstünde baskıya neden olduğu tahmin edilirken yeni yılla birlikte sıfır araçlardaki fiyat artışının ikinci ele de yansıdığı görüldü. Ocak-Nisan aralarında vasıta fiyatlarında 100-150 bin TL arası çoğaltma yansıdı.

Otomobil Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur