İstanbul Sanayi Odası, küresel PMI verilerini açıkladı. Buna göre küresel PMI, ocak ayına kadar 0,3 puanlık artışla 50,3’e yükseldi. İmalat sanayi toparlanma sinayli verirken, yeni siparişler 20 ay sonra ilk olarak arttı.

‘); }

İstanbul Sanayi Odası (İSO), dünyadaki küresel imalat satınalma yöneticileri endeksi (PMI) gelişmeleri ile ilgili şubat raporunu yayımladı.

Küresel PMI, ocak ayına göre 0,3 puanlık artışla 50,3’e yükselerek sektörde toparlanma sinyali vermeye devam etti. Şubat ayında imal defalarca ikinci ay artma kaydederken yeni siparişler son 20 ayda başta arttı.

Yeni ihracat siparişleri azalmaya devam etse de düşüş Haziran 2022’den bu yanlamasına en hafif düzeyde ölçüldü ve bu gelişmelere paralel olarak istihdam kaybı yavaşladı.

Miktar zinciri baskıları bölgeden bölgeye ayrışmakla birlikte genellikle hafifleme belirtisi gösterdi. Girdi ve mahsul fiyatları enflasyonu ocak ayına yakın oranlarda arttı.

Şubat ayı İmalat PMI’ın açıklandığı 32 milli ekonominin 17’sinde endeks 50’nin aşağı kalarak sektörde daralmaya dikkat çekici etti.

Bu rakam ocak ayına kadar 1 adet azaldı ve endeks değerinin 25 ülkede bir önceki avuç içi tarafından artmış olması bir diğer artı gelişme olarak öne çıktı.

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur