Aydın‘da yaşayan bir internet abonesi vergilerdeki artışı öne sürerek fiyat yükselten şirketle uyuşmazlık yaşayınca durumu önce Efeler Alıcı Hakem Heyeti‘ne (THH) sonradan da Alıcı Mahkemesi’ne taşıdı. Avukat olan eşinin de desteğiyle emsal teşkil edecek davayı şampiyon abone, artı ödediği tutarları ve mahkeme masraflarını da geri almaya yargı kazandı.

REKLAMLA ABONE OLDU, 2 AY SONRADAN FİYAT DEĞİŞTİ

Ali Emre Dingin, bir firmanın reklamını görerek telefon aracılığı ile internet abonesi oldu. Fakat bir takvim taahhüt vermesine rağmen ikinci aydan itibaren anlaşmış olduğu fiyattan daha yüksek fatura gelmeye başladı. Bunun üzerine firmanın müşteri ilişkileri ile görüşen Tembel, ödenti artışları sebebiyle bu artışların yapıldığını öğrendi.

Oysa bir takvim taahhüt olmasına karşın 6 ay sonunda taahhüdünün bitişini erkene aldıkları yeni fiyat üzerinden taahhüdünün otomatik olarak bir yıllık daha yenileneceği bildirilen bir SMS mesajı aldı. Bunun üzerine Tembel aboneliğini sonlandırmak istedi. Ama firma internet sitesi üzerinden, yazılı olarak ve noterden ihtarname ile bildirmesine rağmen aboneliğini sonlandırmadı. Bunun üstüne Efeler Alıcı Hakem Heyetine başvuran Dingin, THH’nin ret kararı vermesi üzerine Aydınlatılmış Tüketici Mahkemesi’ne itiraz etti. İtirazı kabul eden Alıcı Mahkemesi, THH kararını bozarak tüketiciyi haklı buldu ve fazla ödediği fatura miktarlarını ve yapmış olduğu masrafları şirketin tüketiciye ödemesine karar verdi.

İNTERNET FİRMASI İCRA YOLLADI

Sürekli internet faturasının yüksek geldiğini ve aboneliğini her türlü başvurusuna rağmen sonlandıramadığını söyleyen Ali Emre Durağan, şikayet ve yorum sitelerinde ilgili firma hakkında çok sayıda buna benzer şikayet oluğunu hatta çoğu aboneye hukuksuz icra yollayarak hileli gelir sağladığı konusunda yazılar olduğunu dile getirdi. Tembel, bunları da gördükten daha sonra ilgili firma hakkında yargı arama mücadelesine girdiğini belirterek, “İlk önce Efeler Tüketici Hakem Heyetine başvurdum. THH ilgili firmadan savunma isteyince firma avukatları bana hukuksuz bir şekilde ilamsız icra takibi başlattı ve bunu savunma olarak ilgili konunun icrada olduğunu hakem heyetinin yetkisiz olduğu konusunda THH’ye yazdılar. THH icra dosyasının konusuna bilhassa de tarihlere dikkat etmeden başvurumu reddederek görevsizlik kararı verdi” dedi.

“TÜKETİCİ DERNEĞİ BAŞKANI TÜKETİCİNİN HAKKINI KORUYAMADI”

Açık Fikirli Tüketici Derneği Başkanının da üyeleri aralarında yer aldığı Efeler Alıcı Hakem Heyeti kararına itiraz eden Atıl, “Efeler THH üyeleri arasında Aydınlatılmış Tüketici Derneği Başkanı da bulunmaktadır. Alıcı hakem heyetlerinin kurulmasındaki maksat 30 bin TL altındaki tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin başvuruları karara bağlantı kurmak içindir.

Tüketici hakem heyetlerine vatandaşın ulaşımı kolaydır. Masrafı yoktur. Ana amaç tüketiciyi korumaktır. Duruşma süreçleri ayrıca masrafı vardır, keza hukuk bilgisi gerektirir ve uzun sürer. Bunu haberdar olan bazı şirketler çeşitli hukuk büroları ile anlaşıp bu işi hileli gelir yoluna çevirebilmektedir. Bundan dolayı heyette bulunan üyelerin daha dikkatli dosyaları inceleyip veya bilirkişiye sunmaları tüketicilerin yararına olacaktır. Benim dosyamı inceleyen heyet aralarında Aydınlatılmış Alıcı Derneği Başkanı da varmış. İlgili başkanın tüketicinin hakkını koruyamaması da açıkçası beni üzdü ” dedi.

“İCRA TAKİBİNE MUTLAKA 7 GÜN İÇİNDE İTİRAZ EDİN”

Tüketicileri de uyaran Dingin, “Abone olmadan önce mutlaka farklı alanlara yönlendirilmiş şikayet sitelerinden ilgili firma hakkında yorumlara bakmalarını tavsiye ediyorum. Hem hukuksuz icra takibi başlatıldığını düşünüyorlarsa mutlaka kendilerine bildiri edilen tarihten sonra 7 gün içinde ilgili icra müdürlüklerine itiraz etmeleri gerekiyor. İtiraz edildiği vakit icra işlemi durmaktadır. 7 gün içinde itiraz etmezlerse haklarında icra takibi başlamaktadır. Bu yüzden vakit fazla önemlidir. Abonelik sözleşmelerini de mutlaka okumaları gerekmektedir. Çünkü firmalar aboneliklerini sonlandırdıklarında ek vergi taleplerini sözleşmeye yazıp o ücreti ödemeden aboneliklerini sonlandırmamaktadır” dedi.

“HAKSIZ ÖDEMEDE MUTLAKA THH’YE BAŞVURUN”

Açık Fikirli Tüketici Mahkemesinin, Efeler THH kararını iptal ederek kendini haklı bulduğunu ve pozitif ödenen tüm miktarın ve masrafların kendisine ödenmesi biçiminde karar verdiğini gösteren Tembel, “Efeler THH kararına itiraz ettim ve Aydınlatılmış Alıcı Mahkemesi THH’nin kararını bozdu. Diğer tüketiciler de haksız bir ödeme yaptıklarını düşünüyorlarsa mutlaka önce THH’ye başvurmalarıdır. Yanlış bir kararla karşılaşırlarsa mutlaka Alıcı Mahkemelerine itiraz etsinler” dedi.

İnternet sağlayıcısı fiyat yükseltti, abone hakkını davayla kazandı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Alıcı Hakem Heyeti Efeler Açık Fikirli Duruşma Hukuk Yerel Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur