TÜİK, işsizliğin 2023 yılının tamamında yüzde 1 oranında düşerek yüzde 9,4’e gerilediğini bildirdi. Peşinde görüşlerini yayınlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da verilerin program ile ahenkli olduğunu belirtti.

İşgücü istatistikleriyle ilgili açıklama! 'OVP hedefleriyle uyumlu'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, işsizlik oranının 2023 yılında, bir önceki yıla tarafından 1 puan azalarak yüzde 9,4 olarak gerçekleştiğini belirterek işsizlik oranının, yüzde 10,1 olan Orta Vadeli Program (OVP) hedefinin de ötesinde bir iyileşmeyle 9 sene sonra yeniden tek haneli seviyelere indiğini dile getirdi.

Cevdet Yılmaz yayınladığı mesajında, çoğalma istihdam ilişkisinin kuvvetlenmesi ve kararlı artış performansımızın devam etmesiyle birlikte kadınlar ve gençler ilk kez elde etmek üzere istihdamda artışların sürmesinin beklendiğini aktardı.

Yılmaz, sosyal medya üzerinden yayınladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

İstihdam edilenlerin sayısı OVP’deki öngörümüzle ahenkli bir şekilde 880 bin kişi artarak 2023 yılında 31 milyon 632 bine ulaşmıştır. Enflasyonla mücadeleyi odağımıza aldığımız bu dönemde işsizlik oranındaki düşüş ve istihdamın artması meslek gücü piyasamızın zinde görünümünü göstermektedir.

‘İstihdam ve meslek gücüne katılma oranı OVP hedefleriyle düzenli’

İstihdam oranı 2023 yılında bir önceki yıla tarafından 0,8 puan artarak yüzde 48,3 seviyesine yükselirken, meslek gücüne katılma oranı 0,2 puan artışla yüzde 53,3 olarak gerçekleşmiştir. İstihdam oranında ve meslek gücüne katılma oranında da OVP hedefleriyle ahenkli gerçekleşmeler kaydedilmiştir.

İş gücüne katılma oranı 2023 yılında bir önceki yıla tarafından kadınlarda 0,7 puan artarak yüzde 35,8’e, gençlerde ise 1,8 puan artarak yüzde 45,6 seviyesine yükselmiştir. İşsizlik oranı ise takvim bazda kadınlarda 0,8 puan azalarak yüzde 12,6’ya, gençlerde ise 2 puan azalarak yüzde 17,4’e gerilemiştir.

İnşaat ve hizmetler istihdamı arttı

İstihdam edilenlerin sayısında 2023 yılında yüzde 2,9 oranındaki artışta, inşaat ve hizmetler sektörlerindeki istihdam artışı etkili olmuştur. Kayıt dışı istihdam oranı 2023 yılında bir önceki yıla tarafından 0,7 puan azalarak yüzde 26,1 olarak gerçekleşmiştir.

İşgücü istatistikleriyle ilgili açıklama! 'OVP hedefleriyle uyumlu'
sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur