Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, 20 Mart’tan sonrası için gram altın ve ons altın konusunda yatırımcıları uyardı.

İslam Memiş uyardı: 20 Mart'tan sonra...

Finans analisti İslam Memiş, 20 Mart’a değin piyasalar konusunda yatırımcıların titiz olması gerektiği konusunda uyardı. İslam Memiş, altın tarafında yaşanan klasik dışı duruma da parmak bastı, çağrıda bulundu.

İslam Memiş, ‘Borsa İstanbul 8890 puanda. 8900 üstünde tutunma çabasın hala sürdürmekte. Borsadaki düzeltme hareketleri sonlanmadı, satışlar bitmedi. 8750 ve devamında 8400 puanı beklemeye devam ediyor. 9000 puandan çıkıp gümüşe geçmiştik. 23.65’ten gümüş almıştık. şu anda 25.65 gümüş gramı. Biz böyle bir hamle yapmıştık, beklemeye devam ediyoruz’ dedi.

Memiş, ‘Dolar kuru 32 lira 12 kuruş. 32 üstünde tutunma çabasını sürdürmekte. Hedefimiz yeniden yukarı yönlü. Düşüş değil, maksat yukarı. 1.0850 destek seviyesi. Ucuz bir seviye. Baştan trend yukarı. Özellikle 20 Mart’a kadar piyasanın yataya, hatta satıcılı yataya yerini bırakacağını söylemiştim. Fed faizi açıklayana değin sıkıcı bir piyasa süreci göreceğiz’ diye konuştu.

İslam Memiş, 20 Mart’tan sonrası için altınla ilgili tahmini ile ise dikkatleri üstüne çekip bir de çağrıda bulundu…

İslam Memiş, ‘Dolar karşısındaki varlıklarda bir baskı, hafif de olsa altında yönlü trend var. Özellikle ons altın tarafında 2162 dolar seviyesi var. 2188 dolar deneme edilmişti. Buradan tekrar 2100 dolar altına sarkma olabileceğini öngördüğümü söylemiştim. Bu öngörüm devam ediyor. 2158, 2128 devamında 2000 dolar destek seviyelerini aşamalı olarak takip etmeyi sürdüreceğim. Fed kararından sonra trend yukarı olacak. 2350 dolar bu sene deneme edilince yeniden yeni öngörülerimi sizinle paylaşırım. Birinci öngörülerimiz gerçekleşsin beklentileri bitmiş sizinle paylaşacağı’ dedi.

İslam Memiş, ‘Gram altın TL bağımsızlık piyasalarda 2405-2420 lira aralığında. Tam 15 liralık bir alım satım makas aralığı var. Serbets piyasalar bankaya tarafından daha vicdanlı olmaya, daha gerçekçi olmaya devam ediyor. Darphane’de önemli arz sorunu yaşanmıştı. Burada arz tarafında problemler var. Darphane’nin sarrafiye altın basması için altına gereksinim var. Altın değil gibi bir şey külçeler, ithalat yasağı var çünkü. Bulan bulup üretiyor. Bakalım süreç nereye gidecek.

Gram altın tarafında da normalleşme başladı. 5 gram, 10 gram külçe altınlar çıktı ama 1’lik hala problem. Özgür piyasalar krizleri çözer. Çoğu rafineri var. Hepsi basar. Darphane öyle mi? Hayır. 1 tane var. Bütün Türkiye’ye bakıyor. Kaç defa dedim. Darphane’den diğer altın basacak kurum, kuruluş değil mu? Ülke sarrafiye altın basamayacak mı bir şey olsa. Rafinerileri de bassın. Üzerinden tartı almış olur keza. Ben altın basımından çok kazanıyorum diyorsun, biliyorum. Hesaplıyorum işlenmiş, kazandın da ahali da kazansın’ ifadelerini kullandı.
sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur