Türkiye, Gazze Şeridi’ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani destek akışına müsade verilinceye kadar 54 ürün grubunda İsrail ile ticaretini kısıtlama kararı aldı. Gazze’de aylardır sivil katliamı yapan İsrail’in Dışişleri Bakanı Israel Katz, sosyal ağ hesabından yaptığı tehditkar açıklamada, Türk ekonomisine hasar verecek idareli tedbirler alacaklarını ve ABD’deki ülke ve kuruluşlarla Türk ürünlerinin ithalatının engellenmesi için temasa geçilme talimatı verdiğini açıkladı.

İsrail 7 Ekim’den beri on binlerce ton bomba atarak 33 binden fazla Filistinlinin ölümüne ve 75 binden fazlasının yaralanmasına yol açan Gazze Şeridi’ndeki saldırılarına ara vermeden devam ediyor. Bölgedeki halk müziği arzu ve sefaletin yanı sıra ölümün pençesinde hayata tutunmaya çalışıyor. Türkiye, Gazze’ye gönderdiği insanı destek gemileriyle Filistinlilere karşın desteğini birincil günden beri sürdürüyor.

İsrail Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye'ye küstah tehdit: Türk ekonomisine zarar verecek tedbirler alacağız

TÜRKİYE’NİN KISITLAMA KARARI İSRAİL’İ ÖFKELENDİRDİ

Son olarak ise Ticaret Bakanlığı, İsrail’e yönelik ihracat kısıtlamasının Gazze’de ateşkes ilan edilene ve Gazze Şeridi’ne tatmin edici miktarda aralıksız insani yardım akışına izin verilinceye kadar yürürlükte kalacağını duyurdu. Filistin’in yanına olmaya devam edileceğinin altının çizildiği açıklamanın peşinde İsrail’den Türkiye’ye karşın korkutma geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, sosyal ağ hesabından hiddet doymuş bir açıklamada bulundu.

İsrail Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye'ye küstah tehdit: Türk ekonomisine zarar verecek tedbirler alacağız

“TÜRK MAHSUL İTHALATININ ENGELLENMESİ İÇİN ABD’Lİ DOSTLARIMIZA TALİMAT VERDİM”

Israel Katz, “İsrail şiddete ve gasplara boyun eğmeyecek, ticaret anlaşmalarının tek taraflı ihlaline göz yummayacak ve Türkiye’ye karşı Türk ekonomisine hasar verecek paralel tedbirler alacaktır. İsrail’in Türkiye’nin ihracatını engelleyeceği ürünler için bir liste daha hazırlanmasını ve keza ABD’deki ülke ve kuruluşlarla temasa geçilmesini, Türkiye’deki yatırımların durdurulmasını, Türkiye’den mahsul ithalatının engellenmesini Amerika’daki dostlarımıza açıklamalar verdim. Kongre boykot yasalarının ihlalini inceleyecek ve buna kadar Türkiye’ye yaptırım uygulayacak.” sözleriyle küstah bir açıklamada bulundu.

Türkiye’den İsrail’e ticareti kısıtlanan mahsul grupları:

Alüminyum TellerBoyalarBakır Profiller, Çubuklar ve TellerBeton MikserleriÇelik Borular Ve Bağlantı ParçalarıÇelik FilmaşinÇelik Kaplar ve DepolarÇelik Köprü AksamıÇelik KulelerÇelik ProfillerÇimentoÇimentodan, Betondan ya da Suni Taştan İnşaat için Bloklar veLevhalarDemir Çelikten Bütün İnşaat MalzemeleriDemir-Çelik Bütün TellerEkskavatörlerElektrik KablolarıElektrik PanolarıFayanslarFiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleriForkliftlerGranitHalat ve KablolarHırdavat ÜrünleriHidrolik Yağlarİnşaat Demiriİnşaat Makinalarıİnşaat Yalıtım Malzemeleri 29. İnşaatta Kullanılan Camlar 30. Kimyasal BileşiklerKimyasal GübrelerKlinkerKovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve KancalarKükürtMadeni YağlarMakaralı ZincirlerMermerMetal İşleme MakinalarıMetallerin İşlenmesinde Kullanılan KimyasallarMineral GübrelerMotor YağlarıPaletlerPlastik BorularSandviç PanellerSeramiklerSolvent BoyalarTel Çekme MakinalarıTestere MakinalarıTuğlalarUçak Benzini ve Jet YakıtıVerniklerVinçlerYapıştırıcılar ve TutkallarYassı Çelik Ürünleri

İsrail Milletlerarası İlişkiler Politika Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur