Alıştırma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2024’ün “Emekliler Yılı” duyuru edilmesinin ardındaki 16 milyona yakın emekliye yönelik yeni düzenlemeler için çalışmalara başladı.

7 ALANDA TAKVIYE VERİLMESİ PLANLANIYOR

Yerel seçimler ardından Meclis gündemine gelmesi beklenen yasa teklifiyle, 7 alanda yeni destekler planlanıyor. Düzenlemeler, emeklilerin sosyal hayata katılımını kolaylaştırmayı ve gelirlerini arttırmayı hedefliyor. Bu çerçevede, bir takım alanlarda ücretsiz hizmet ve ücret artışı sağlayacak adımlar üzerinde duruluyor.

SU FATURALARI VE TOPLU TAŞIMA

Edinilen bilgilere kadar; emekliler için yerel yönetimlerle protokoller yapılacak. Su faturalarında indirim, ücretsiz ya da kesik toplu taşıma, belediye tesislerinden ayrıcalıklı kullanım gibi bir fazla düzenleme için görüşmeler yürütülüyor.

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK FATURALARI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile protokol imzalanarak, ilk kez düşük maaşlılar almak üzere tüm emeklilerin doğalgaz ve elektrik faturalarının indirilmiş olması da sağlanacak.

UÇAK VE TREN BİLETLERİ

Uçak ve tren biletlerinde emeklilere indirim yapılması için de Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı ile hazırlıklar yürütülüyor. Sosyal aktiveteler kapsamında da müze ve ören yerlerine girişte ayrıcalık sağlanması için tasarlama yapılıyor.

Emekli Zammı Hukuk Yaşam Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur