740 bini aşkın üyesiyle Türkiye’nin en büyük Odası ve İstanbul‘un en büyük meslek örgütü olan İstanbul Ticaret Odası’nın Başkanı Şekib Avdagiç, iş dünyasının gündemine ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkılaşma adımlarına değinen Avdagiç, “Bizim ülke olarak en kısa zamanda, etkin bir şekilde enflasyonu aşağıya çekmemiz lüzumlu. Enflasyonu aşağıya çekeceksek; hiçbir şeye dokunmadan, hiç kimsenin konfor alanına antre yapmadan bunu dünyada başaran hiçbir ülke yok” dedi.

“HIZLI BİR ŞEKİLDE ENFLASYONU DEVIRMEK ZORUNDAYIZ”

Enflasyonu düşürmenin belirlenmiş kuralları, kaideleri, konseptleri olduğunu kaydeden Avdagiç, şöyle devam etti; “Türkiye de Orta Vadeli Program’la (OVP) enflasyonla çaba için bir kurallar manzumesi ortaya koydu. Bununla ilgili 6-8 ay civarında elde edilen çıktılar, yüzde yüz beklentiyi karşılamasa da ağırlıklı olarak trendler bu istikamette mantıklı bir şekilde ilerliyor. Bundan sonra bir takım mikro konulardan hareket ederek kısır döngüye itmememiz lazım. Burada zaman içinde tabii oysa dokunuşlar yapılacak fakat biz kalıcı ve seri bir şekilde enflasyonu düşürmek zorunda olan bir ülkeyiz.

“85 MİLYON İNSANIN ORTAK SORUMLULUĞU VAR”

Hepimizin selameti için, meslek dünyası açısından, vatandaşlar açısından, hükümet açısından, milletlerarası itibarımız açısından, daha yerinde şartlarda iç ve dış borçlanmanın sağlanması açısından, fiyat istikrarı açısından her yönden bizim en öncelikli hedefimiz enflasyonu kalıcı şekilde düşürmek. Dolayısıyla bunu yikmak için ortaya konan paketin sıhhatli çalışması konusunda her zaman beraber gayret göstermemiz gerekli. Bu yalnızca meslek dünyasının, ihracatçıların, ithalatçıların, kamunun yapacağı bir adımla olmaz. Topyekun, toplum olarak bunu benimsemeli, özümsemeli, içselleştirmeliyiz. Politikanın yerinde bir şekilde yürütülebilmesi için 85 milyonun, çocukları çıkartırsak 65-70 milyonun müşterek sorumluluğu var. Bu ortak yükümlülük içinde bunu en kısa zamanda başarabiliyor olmamız gerekli.”

İTO Başkanı Avdagiç: Asgari ücret yıl başında 1 yıllık açıklandı, iş dünyası bütçelerini buna göre yaptıİstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç.

“KURLA ENFLASYON ARASINDAKİ İLİŞKİ AKLA YATKIN DENGEDE”

Avdagiç, ekonomi politikalarıyla alakalı olarak akılcı bir sürecin devam ettiğini, burada bazı bireysel irrasyonel çıkışların genelleştirme yapılıp oradan hareket edilmemesi gerektiğini belirtti. Avdagiç, son 12 aylık enflasyonla son 12 aylık kur değişimi arasında bir korelasyon olduğunu, şimdi kurla enflasyon arasındaki ilişkinin akılcı bir dengede gittiğini aktardı.

“BİZİM SPEKÜLASYONLARLA İŞİMİZ DEĞIL”

Avdagiç, asgari ücrette ara zam beklentilerine ilişkin olarak minimum ücretin yıl başında 1 yıllık açıklandığını dolayısıyla bütün meslek dünyasının bütçelerini buna kadar yaptığını belirterek, “Bizim spekülasyonlarla işimiz yok. Biz İstanbul Ticaret Odası’yız. Kamunun belirlediği bir en az ödenti var. Bunu belirlerken ortaya koyduğu bir çerçeve var. Biz ve temsil ettiğimiz şirketler, kamunun ortaya koyduğu bu çerçeveyi ve buradaki takdiri gündeme alarak bütçemizi yaptık. Devletin bununla ilgili gündeme getirdiği bir söylem var biz bu söylemin bu yıl geçerli olduğunu öngörüyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Şekib Avdagiç İstanbul İto Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur