Lokal seçimlerde İyi Parti‘den CHP’ye geçen Antalya Demre Belediyesi’nin geçmiş döneme ait 108 milyon 162 bin lira borcunu gösteren pankart belediye binasına asıldı. CHP’li başkan Fahri Duran, son beş yılda taşınmaz satışından 112 milyon TL gelir elde edilmesine rağmen 108 milyon liralık borç olduğunu söyledi. Başkan Duran, belediyeye ait kafenin sandalyelerinin de bir kahvehaneden çıktığını anlattı.

Seçimlerin gerisinde el değiştiren belediyelerde, geçmiş dönemden kalan borçlar vatandaşa duyuru edilmeye devam ediliyor. O noktalardan birisi de Antalya’nın Demre ilçesi oldu. 5 sene baştan başa İYİ Parti yönetiminde olan ilçenin CHP’ye geçmesinin arkasından belediye binasına, geçmiş döneme ait olduğu belirtilen toplam borç tutarının afişi asıldı. Belediyenin borçları ve tespit ettikleri bir takım özel durumlara ilişkin yorumlama yapan Duran, önceki dönemde belediyenin taşınmaz satışlarından 112 milyon TL gelir elde etmesine rağmen 108 milyon lira borcunun olmasını kamuoyunun takdirine bıraktığını söyledi.

5 ARACA AYLIK 450 BİN LİRA KİRA

Göreve geldiklerinde belediyede makam arabasının da arasında bulunduğu 5 kiralık araca aylık 450 bin ödendiğini saptama ettiklerini gösteren Duran, ilk meslek olarak kira sözleşmelerini iptal ederek belediyeyi bu maliyetten kurtardıklarını söyledi.

BELEDİYENİN SANDALYESİ KAHVEHANEDEN ÇIKTI

Atıl durumda olan Değirmen Cafe’nin 23 Nisan’a kadar hizmete açılması için zorunlu girişimlerde bulunduklarını anlatan Duran, “Trajik olan bir konu var ama Değirmen Cafe’nin masa ve sandalyeleri tercih için Tırmısın Mahallesi’nde bir kahvehanede çıkmıştır. Bu belediyenin olanaklarının seçimde ne denli kötü kullanıldığının göstergesidir” diye konuştu.

“RİCAYLA ÇÖP BİDONU ALDIK”

Göreve geldiğinde ilçede zorunlu çöp bidonunun dahi olmadığını gördüklerini kaydeden Duran, ricayla Muratpaşa Belediyesi’nden 35 çöp bidonu aldıklarını açıklama etti.

“BELEDİYENİN 5 ARSASI TEK BİR AİLEYE SATILDI”

Belediyenin 2023 yılı içinde sattığı arsalardan 5’inin bir aileye odaklı yapıldığını saptama ettiklerine dikkati çeken Duran, “Ortaya çıkan bir ulus zararı olduğunu gördük. Biz bunun elbette takipçisi olacağız. Aynı ailenin sanayide 4 tane dükkan alması ve sanayi bölgesinde hazineye ait bir arsanın gizli gizli benzer aileye içten kanalize edilmesinin kuşkusuz rastlantı olduğunu düşünmüyoruz. Belediye olarak bunun takipçisi olacağız” diye konuştu.

“KEYFİYETE DAYALI ARAÇ KİRALAMAYACAĞIZ”

Kendi döneminde Demre Belediyesi’nin satmak yapmayacağını, aksine üzerine çalışacaklarını kaydeden Duran, “Araçlardan bahsediyorum. Önümüzdeki dönemde bu borçlarla ilgili bazı satışlar meydana gelebilir. Ama biz keyfiyete dayalı olarak vasita kiralamayacağız, böyle astronomik satışlar yapmayacağız. Bu borçlar ağlama duvarımız da olmayacak. ‘Biz göreve geldiğimizden itibaren belediyenin durumunu, borcunu, yaptıklarını açıklayacağız’ dediğimiz için kamera karşısındayız” dedi.

“SEÇİM ÇALIŞMASINDA GÖREVLENDİRİLEN PERSONELE 2 KAT ÜCRET”

Seçim sürecinde belediye personelinin seçim büroları ve tercih gezilerinde görevlendirildiğini, bu personele 2 katı maaş ödendiğini tespit ettiklerini belirten Duran, “Emek bildiren insanlara bedelini ödemek doğrudur. Fakat belediyeden bir takım arkadaşlara yüksek maaş ödeyip öteki arkadaşların bu konuda mağdur olmaları adaletli değildir” ifadesini kullandı.

Demre sahillerine yönelik çalışmaları sebebiyle önceki dönem belediye başkanına teşekkür eden Duran, sahil bandıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediye arasındaki yasal sürecin devam ettiğini, sahillerin korunması için hukuki sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

DEMRE BELEDİYESİ’NİN GÜNCEL MALİ DURUMU

Banka mevcudu: 601 bin 524 TLPiyasa borcu: 38 milyon 208 bin 352 TLTaahhüt edilmiş borç: 53 milyon 534 bin 216 TLKredi borcu: 7 milyon 931 bin 670 TLKurumlara borç: 8 milyon 376 bin 292 TLDemre Hizmet Ltd. Şti. Borcu: 713 bin 514 TLToplam borç: 108 milyon 162 bin 5201 Nisan 2019-31 Mart 2024 tarihleri arası satışı yapılan arsa ve araç listesi:Satılan araçlar (2 adet): 1 milyon 434 bin 325 TLSatılan taşınmazlar 2019-2021 yılları arasında (Bozdağ arsa-82 adet): 12 milyon 390 bin 334 TLSatılan taşınmazlar (mesken-dükkan-tarla-8 adet): 5 milyon 819 bin TLSatılan taşınmazlar (Sanayi dükkanları-86 adet): 57 milyon 486 bin 130 TLSatılan taşınmazlar 2023 yılı (Bozdağ arsa-13 adet): 34 milyon 910 bin TLSatışlarla sağlanan toplam belediye geliri: 112 milyon TL

31 Mart Yerel Seçim Sonuçları İçin Tıklayın

Demre Belediyesi Fahri Duran İYİ Parti Antalya Demre Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur