Japonya Merkez Bankası (BoJ) büyük şirketlerdeki manâlı ödenti artışlarının arkasından 2016’da başladığı negatif faiz politikasına son verme kararı aldı.

NEGATİF FAİZ POLİTİKASINI TERK EDEN SON BANKA

BoJ’dan iki jurnal para politikası toplantısının arkasında yapılan açıklamada, kısa vadeli faiz oranlarının yüzde eksi 0,1’den yüzde 0 ila yüzde 0,1 aralığına yükseltme kararı alındığı belirtildi. Bu Nedenle, BoJ, 17 sene sonradan yaptığı ilk faiz artırımıyla, dünyanın önde gelen merkez bankaları aralarında olumsuz faiz politikasını terk eden son banka oldu. BoJ, negatif faiz politikasına (mali kuruluşların merkez bankasına yatırdıkları kayıtlı pozitif rezervlere eksi 0,1 faiz ödenmesi) ilk olarak 2016 yılında deflasyonla çaba dahilinde başlamıştı. Banka, olumsuz faiz politikasına son vermenin yanına, 10 takvim Japon devlet tahvillerine ilişkin getiri eğrisi kontrolünü de sona erdirdi. BoJ, bono alımlarına devam edecek, şirket tahvili ve sözde varlıklarda alımlar 1 sene içinde sonlanacak.

ULTRA GEVŞEK PARA POLİTİKASINI SÜRDÜRMÜŞLERDİ

Dünyanın önde gelen merkez bankalarından ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) salgın sonrasında rekor seviyelere yükselen enflasyonu dizginlemek için faiz artırımlarına bu arada, BoJ ise ekonomik büyümeyi canlandırmak için ultra gevşek para politikasını sürdürdü. BoJ, zinde ödenti artışını, senelerdir sürdürdüğü aşırı gevşek para politikasından düzenli bir şekilde uzaklaşmanın koşulu haline getirmişti. Ülkede bu yıl 33 yılın en yüksek seviyesindeki ücret artışları, BoJ’a negatif faiz oranlarını sonlandırmak için hareket alanı sağlayacağı beklentilerini artırmıştı.

SON FAİZ ARTIŞI 2007 YILINDA

Japonya‘da bugüne değin yapılan son faiz artışı 2007 yılına dayanıyor. Diğer önde gelen sanayileşmiş ülkelerin tersine Japonya uzun süredir enflasyondaki artışın yavaşlaması anlamına gelen dezenflasyonla mücadele ediyor. BoJ’un kavgacı bir şekilde gevşetilen para politikası, yenin değerinin hızla düşmesine katkıda bulunurken, bunun sonuçları ülkede hane halkını negatif etkiledi. Bankanın olumsuz faizlerden çıkışı yalnızca şirketleri ve hane halklarını değil, bununla beraber küresel para akışını da etkilemesi bekleniyor.

Kaynak: AA / Ekonomi

Merkez Bankası Japonya Banka Japon Finans Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur