Denizli‘de kurulacak jeotermal tesis için başlatılan sondaj çalışmalarında 9 gündür süren patlamalar devam ediyor. Yerbilim uzmanları, günlerdir süren patlamanın yoklama altına alınması için ilave sondaj kuyusu açılmasını önerdi.

SÜLFÜR GAZI ÇEVREYE YAYILDI

Kentte 9 gündür süren patlamaların ilki, 29 Nisan Pazartesi günü saat 12.00 sıralarında Sarayköy ilçesi Yeni Babadağ Caddesi üzerinde meydana geldi. Bölgede kurulması planlanan jeotermal tesis için yapılan sondaj çalışmaları esnasında bir patlama gerçekleşti.

Jeotermal tesis sondajında 9 gündür peş peşe patlama

Özel bir firma tarafından yürütülen sondaj çalışmaları esnasında 850 metre derinlikte hidrojen sülfür gazının patlamasıyla jeotermal su metrelerce yüksekliğe ulaştı. devamlı patlamalar nedeniyle bölgede geniş çaplı tedbir alınırken, patlamalar sırasında Babadağ kara yolunda trafik akışı kontrollü olarak sağlandı.

“UZUN SÜREBİLİR” UYARISI

Ölen ya da yaralananın olmadığı olay sırasında sülfür gazı da çevreye yayıldı. İtfaiye ekipleri tarafından yapılan sülfür gazı ölçümlerinde yanma riski olmadığı öğrenilirken, sokak üzerinde ulaşıma kapatıldı. Basınçlı jeotermal su ve gaz nedeniyle ekiplerin müdahale etmekte zorlandığı kuyu havadan görüntülendi.

Jeotermal tesis sondajında 9 gündür peş peşe patlama

devamlı patlamaların basıncın azalmasıyla sona ermesi beklendiği öğrenildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan yerbilim uzmanları patlamaların kendiliğinden sona ermesini beklemenin uzun sürebileceğini ifade etti. Uzmanlar metrelerce yüksekliğe ulaşan jeotermal suların kontrol altına alınması için ilave sondaj ile müdahale edilmesi önerisinde bulundu.

Jeotermal tesis sondajında 9 gündür peş peşe patlama

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3.Sayfa

Denizli Çevre 3.Sayfa Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur