Son olarak 16 Nisan’da yapılan Kabine toplantısı 2 haftalık aranın gerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün bir kere daha toplanacak.

HABERİ İLK OLARAK BAKAN TEKİN DUYURMUŞTU

Bugün saat 15.00’da yapılması beklenen Kabine toplantısında terörle mücadeleden ekonomiye değin birçok önemli başlık yer alacak. Toplantının asıl gündemi ise Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in de belirttiği üzere öğretmen atamaları olacak. Bakan Tekin, atanacak öğretmen sayısı ve branş dağılımının Kabine sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan göre açıklanacağını belirtmişti.

MEHMET ŞİMŞEK KABİNE’YE BİLGİ VERECEK

Kabine üyelerinin masasındaki bir öteki başlık ekonomi olacak. Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 69,80 olurken, düşüşün yılın 2. yarısında gerçekleşmesi bekleniyor. Son veriler ışığında, ekonomideki yol haritası masaya yatırılacak. Orta vadeli program çerçevesinde reform adımları görüşülecek. Uluslararası kredi sınıflandırma kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltti. Kredi notu görünümünü “fazla” olarak korudu. Karar, 11 yıl daha sonra gelen birincil not artırımı olarak kayıtlara geçti. Anekdot artışının devamı beklenirken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu beklentilere karşın kabineye veri verecek.

İSRAİL İLE TİCARETİN DURDURULMASI DA MASADA

İsrail’in 7 Ekim’den bu yanlamasına Gazze’de sürekli saldırıları da gündemde olacak. Ankara, bir yanlamasına diplomasi trafiğini sürdürürken, diğer yandan da Tel Aviv yönetimine karşısında yaptırım uyguluyor. Daha önce, 54 mahsul grubuna ihracat yasağı getirilmesinin ardındaki, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durduruldu. Kararın ekonomiye etkisi ve bundan sonradan atılabilecek adımlar ele alınacak. İsrail’in Gazze saldırılarının durdurulması, ateşkesin sağlanması, bölgedeki insani durumun iyileştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

ÖZGÜR ÖZEL GÖRÜŞMESİ DE İSTİŞARE EDİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Özgürlük Özel ile yaptığı röportaj, öğretmen atamaları, belediyelerin borçları ve hak kararlarının gündeme geldiği görüşmeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabineyle istişare etmesi bekleniyor.

Ekonomi Kabine Eğitim Politika Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur