Ramazan Bayramı’nda bolca ikram edilmesiyle bilinen çikolatada kötü günler başladı. Fazla hava koşullarının Batı Afrika ülkelerinde kakao hasadını sıralı üçüncü defa negatif etkilemesiyle birlikte fiyatlarda seri bir yükseliş kaydedildi. Küresel piyasalarda kakao fiyatı geçen yıla kıyasla 3 kat artarken iki hafta önce ilk defa ton başına 10 bin doları aştı.

Kakaodaki fiyat artışı çikolata üreticilerini de eşi benzeri görünmeyen bir maliyet baskısı altına sokarken bu koşul, mahsul fiyatlarına yansıdı. Çikolatasıyla dünya çapında ünlü Belçika’da bu ürün ayrıca manâlı bir hesaplı etkinlik alanı keza de ülke kültürünün kayda değer bir parçası olarak öne çıkıyor. Belçika çikolatası yüksek kalitesinin yanı sıra farklı alanlara yönlendirilmiş aroma ve dolgu içeren pralin türüyle de dikkati çekiyor.

Ülkede bazı büyük üreticilerden başka yüzlerce el yapımı ve kaliteli mahsul satan butik çikolata dükkanı da faaliyet gösterirken sektörde yaklaşık 9 bin kişi istihdam ediliyor. Belçika’da çikolata sektörünün takvim cirosu 6 milyar avroyu aşıyor.

DÜNYADAKİ KAKONUN YÜZDE 60’I FİLDİŞİ SAHİLİ VE GANA’DAN

Belçika Kraliyet Bisküvi, Çikolata ve Şekerleme Derneği (Choprabisco) Danışmanı Mieke Callebaut, kakao fiyatlarındaki çoğalma ve sektörün durumunu değerlendirdi.

Kakao krizi çikolata fiyatlarını uçurdu

Uzun zamandır çikolata sektöründe çalıştığını ve Belçika çikolatası konusunda deneyimli olduğunu bildiren Callebaut, “Kakao üretiminde ana sezon çok fena geçti. Kakao çekirdeği üretiminde iki büyük ülke olan Fildişi Sahili ve Gana’da hasat, daha önce görmediğimiz düşük seviyelerde gerçekleşti. Fildişi Sahili ve Gana dünya kakao üretiminin takriben yüzde 60’ını gerçekleştiriyor.” dedi.

Diğer ülkelerde düşüş olmamasına karşın laf konusu iki ülkedeki üretimin gerilemesinin piyasanın dengesini bozduğunu dile getiren Callebaut, bu ülkelerin ekim ve mart arasındaki dönemde olumsuz hava koşulları yaşadığını, fazla yağışın kakao meyvesinde hastalığa niçin olduğunu ve dolayısıyla üretimin azaldığını anlattı.

ÜRETİMİ HIZLA ARTIRMAK MUHTEMEL DEĞİL

Mieke Callebaut, küresel kakao talebinin ise son dönemde değişmediğini ama stokların aşırı gerilediğini ve piyasanın spekülasyondan da etkilendiğini ifade ederek “Kakao ağaçlarının bakımı da artık böylece iyi yapılamıyor. Böylece çok çiftlik sahibi ağaçlarını aslında gerektiği gibi koruyamıyor. Çünkü enerji krizinden bu yanlamasına gübre ilk kez olmak üzere cihaz ve tarım ilaçlarının maliyeti bu ırk için de aşırı arttı. Dolayısıyla ağaçlarına yeterince bakacak kaynakları yok.” değerlendirmesini yaptı.

Kakao üretimini hızla artırmanın da mümkün olmadığına dikkat çekici eden Callebaut, yeni dikilen bir kakao ağacından oysa 5-6 sene sonra verim alınabildiğini söyledi.

Callebaut, kakaonun uzun bir tedarik zinciri olduğuna dikkati çekerek üreticilerin alımlarını uzun vadeli yaptıklarını, kakaoda karmaşık bir arz zinciri bulunduğunu ve bir sonraki sezonda üretimin iyi olup olmayacağını tahmin etmenin de mümkün olmadığını vurguladı.

Kakao krizi çikolata fiyatlarını uçurdu

Çikolata fiyatında kakaonun etkisine ilişkin veri veren Callebaut, “100 gramlık yüzde 85 oranındaki bitter çikolatada kakao içeriği yüzde 85, şeker içeriği de yüzde 15 seviyesindedir. Bunu, iyi bir mağazadan satın aldığınız pralinli bir kutu Belçika çikolatasıyla karşılaştırırsınız koşul farklı olur. Belçika çikolatalarındaki dolgu malzemelerinde krema, tereyağı, kuruyemiş ve meyve gibi içerikler de bulunuyor. Kakao fiyatının bu ürünlere etkisi yüzde 85 oranında kakao içeren çikolatalarda çok daha farklı oluyor.” dedi.

SADECE ÇİKOLATA ÜRETİCİLERİNİ ETKİLEMİYOR

Mieke Callebaut kakaonun gevrek, dondurma, içecek ve bisküvi gibi ürünlerde de kullanıldığını anımsatarak kakao fiyatındaki artışın yalnızca çikolata üreticilerini etkilemediğini belirtti.

Çikolata üreticilerinin bu duruma karşısında neler yaptıklarını değerlendiren Callebaut, “Bu konuda ayrı stratejiler var. Bu duruma ahenk karşılamak ve başkalaşım yapmak her şirketin kendi tercihi. Kakao, çikolata üreticilerinin belli başlı malzemelerinden ve böylece çikolata fiyatlarına etkisi büyük. Şirketlerin farklı seçenekleri bulunuyor. Her şirket için geçerli tek bir çözüm yok.” diye konuştu.

Callebaut, ayrı firmaların bambaşka çözümler geliştirdiğinin altını çizerek “Sektörün seçkin (Premium) ucunda mısınız yoksa daha düşük fiyata mı sahipsiniz? Kilogramı 100 avro olan çikolata da 20 avro olan çikolata da var. Seçenekler fiyatlara tarafından değiştirme gösteriyor. Çoğu şirketin kuvvet zamanlar geçirdiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Belçika’da çikolata endüstrisinin hesaplı büyüklüğünün yıllık 6,1 milyar avroyu bulduğunu kaydeden Mieke Callebaut, ülkenin yılda 3,4 milyar avroluk çikolata ihraç ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Kakao Yağı Dünya Milletlerarası Tarım Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur