TBMM Genel Kurulu’nda kamuoyunda 8. Yargı Paketi olarak aşina kanun teklifi ile ilgili görüşmeler tamamlandı. Genel kurulda başlangıçta teklifin emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemeyi taşıyan maddesi kabul edildi. sonradan 8. Yargı Paketi’nin tamamı kabul edilerek yasalaştı. Bu gelişme sonrası emekliler “Zamlı ikramiyeler ne süre ödenecek?” sorusuna cevap aramaya başladı.

TOPLAM 6 BİN LİRA İKRAMİYE

Emekliler bu yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında ayrı olarak ikramiye alacak. Milyonlarca emeklinin hesabına 3’er bin liradan iki bayramda toplamda 6 bin lira yatırılacak. Emeklilerin yanına ölüm eden sigortalıların yakınları ile dul ve babasız maaşı alanlar hisseleri oranında ikramiye alacak.

NE VAKIT YATIRILACAK?

Emekli ikramiyesine yönelik düzenlemenin mart ayının ilk haftasında Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Bu gelişme sonrası ikramiyelerin 10 Nisan’daki Ramazan Bayramı öncesinde 1-9 Nisan tarihleri aralarında hesaplara yatırılması bekleniyor. 16 Haziran’da başlayacak Kurban Bayramı içinse ödemelerin 10-15 Haziran’da yapılabileceği belirtiliyor.

BAYRAM İKRAMİYESİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Sosyal Emniyet Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı, ihtiyarlık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile kesintisiz meslek göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, emniyet korucuları, kazanan sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin adalet sahipleri bayram ikramiyesi alacak.

ERDOĞAN, YÜZDE 50 ARTIŞLA 3 BİN LİRA OLACAĞINI DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ordu ve Giresun mitinglerinde yaptığı konuşmalarda, “Ortaya çıkan dengesizlikleri ilave tedbirlerle düzeltmeye çalışıyoruz. Mesela yalnızca emeklilerimize yaptığımız tek seferlik 5 bin liralık ödemenin, en düşük emekli maaşının sınırını 10 bin liraya çıkarmanın, maaşlarda yaptığımız yüzde 50’ye ulaşan zam oranlarının bütçeye maliyeti 300 milyar liradan fazladır. Bütçemize ilave maliyet getiren bu düzenlemelerle gayemiz emeklilerimize ve çalışanlarımıza azıcık nefes aldırabilmektir. Önümüz ramazan, arkası bayram. Emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de bütçe imkanlarını baştan zorlama pahasına bir çoğalma yapmayı planlıyoruz. Eskiden emeklinin bayram ikramiyesi diye bir geliri yoktu. Bu uygulamayı ilk defa 2018’de biz getirdik. Önce 1000 lira olan bayram ikramiyesini evvela 1100 liraya, sonra 2 bin liraya çıkardık. Önümüzdeki bayramda bu rakamı yüzde 50 artışla 3 bin liraya yükselteceğiz” demişti.

Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur