Türkiye‘de arıcılıkta ilk 5’de bulunan Mersin‘de bu sene da havaların ısınması ve çiçek mevsiminin başlamasıyla arılar üretime geçti. Milyonlarca arının çiçeklere konmasıyla başladığı çiçek tozu mesaisinde hasat başladı.

“ÖZELLİKLE SPORCULAR TÜKETİYOR”

Imalatçı Celal Çay, konuyla ilgili “Yıllardır ailemiz arıcılık yapıyor, bizde ailemizin yaptığı mesleği devralarak devam ettiriyoruz. Gelecekte çocuklarımıza adamak istiyoruz. Mersinli arıcılar olarak biz her sene polen hasadını heyecanla bekliyoruz. Polen de arılarımızın ürettiği bir bedel. Piyasada talep görüyor.” dedi.

Özellikle sporcuların ve çocuklu ailelerin çiçek tozu tükettiğini belirten Akarsu, “Polendeki protein oranı çok yüksek olması nedeniyle afiyet açısından fazla faydası var. Bir fazla mineral vitamin içerdiği için vücuda takviye oluyor. İnsanlar da bunun faydasını öğrendi, bizden talep ediyor. Bizde iklimin el verdiğince arılarımızın gücüne tabi olarak poleni her sene üretiyoruz, tüketicilerimize sunuyoruz. Mersinli arıcılar olarak altın değerindeki polenin hasadına başladık” ifadelerini kullandı.

Kilosu bin TL! Arı poleninde hasat başladı

“ALTIN DEĞERİNDE BİR GIDA”

Sezonun güzel olacağını umut ettiklerini belirten Akarsu, “Bahar yağmurları mükemmel yağdı. Bahar yağmurları iyi yağınca çiçekleri suluyor. Çiçeklerde fazla hoş çiçek tozu salgılıyor, arılarımız da kovana getiriyor. Arılarımızın sağlığı da iyi ümitliyiz. İnşallah sezon sonunda tonlarca çiçek tozu üretmiş oluruz. Altın değer bir yiyecek üretiyoruz. Arıcılık biz yaşam biçimi. Arılarımızı aralıksız taşıyoruz. Şuanda sıfır rakımda çiçek tozu hasadına başladık. Burada başlayan yolculuğumuz Haziran ayında Eğriçayır yaylasında son bulacak. Eğriçayır yaylasında da bal ve polen ürettikten daha sonra yolculuğumuz her yerde geriye doğru başlayacak” diye konuştu.

Kilosu bin TL! Arı poleninde hasat başladı

BU YILKİ BEKLENTİ 200 TON POLEN HASADI

Sezonla ilgili data veren Mersin Arıcılar Birliği Başkanı Adem Kurt ise “Mersinli arıcılarımız bugün itibariyle çiçek tozu hasadına başlamış durumda. Bizim polen hasadı ile başlayan yolculuğumuz narenciye balı, sonradan sandal ve kırbalı hasadı ile devam edecek. Mersin’de altın değerinde çiçek tozu ve balları üreten takriben 4 bin arıcımız var. Bol üretimli bir sezon olmasını bekliyoruz. Bu yıl bahar yağışları iyiydi.

Kilosu bin TL! Arı poleninde hasat başladı

Geçen yıl yaklaşık 150 ton civarına çiçek tozu hasadımız oldu. Bu sene bu rakamın 200 ton civarında olmasını bekliyoruz. Arıcılık yolculuğumuz sıfır rakımda polen hasadı ile başlıyor, bu şart mevsimine tarafından doğadaki çiçeklerin açmasıyla önce bin, sonradan 2 bin arkasından da 3 bin rakıma dek gidiyor. Sıfır rakımdan Toroslara, Eğriçayır yaylalarına dek uzanıyor” şeklinde konuştu.

Kilosu bin TL! Arı poleninde hasat başladı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Toroslar Türkiye Mersin Çay Tarım Sağlık Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur