Ev kira gelirlerinde 2023’te takvim 21 bin lira, iş yeri kira gelirinde 150 bin lira tutarını aşan mükelleflerin şartname vermeleri zorunlu. Beyanname verme süresi ise bugün sona eriyor.

KİRA GELİR BEYANNAMESİ NASIL VERİLECEK?

Geçen sene gerçek kişilerin elde ettiği ticari, zirai, özgür meslek ve ödenti geliri veya yurt dışından faiz ve kar payı kazançları için de 5 Nisan’a dek yıllık kazanç vergisi beyannamesi doldurulması gerekiyor.

Mülk sahipleri, Kazanç İdaresi Başkanlığının “gib.gov.tr” internet adresinden “Hazır Şartname Sistemi” ile zorunlu işlemleri yapabiliyor. Mükellefler, yıllık kazanç vergisi beyannamelerini Hazır Ifade Sistemi üzerinden aidat dairesine gitmeden verebilirken sisteme “gib.gov.tr” üzerinden 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor.

2 TAKSİTTE ÖDEME İMKANI

Yıllık kazanç vergisi beyannameleri üzerinden tahakkuk eden gelir vergisinin iki eşit taksitte ödenmesi imkanı da bulunuyor.

Gelir vergisi, Dijital Ücret Dairesi ya da mobil uygulamadan, anlaşmalı bankaların banka-kredi kartıyla, banka hesabından havale yoluyla, tanıdık olmayan ülkede etkinlik belirten bankalara ait kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar, ödenti dairesi vezneleri ve PTT şubeleri aracılığıyla ödenebiliyor.

BAKAN ŞİMŞEK HATIRLATMIŞTI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım de konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla kira beyannamesi uyarısında bulunarak şu ifadeleri kullandı: “Denetleme planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde uygun tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin lira üstünde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan’a kadar şartname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için tescil dışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz.”

Emlak Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur