Kira ve vergi kazancı gibi geçen sene kazanç elde edenlerin beyanname verme süresi bugün sona eriyor.

Kira beyannamesinde bugün son gün

Konut kira gelirlerinde geçen sene yıllık 21 bin lira, meslek yeri kira gelirinde 150 bin lira istisna tutarını aşanların şartname vermesi gerekiyor.

Mal sahiplerinin, Kazanç İdaresi Başkanlığı’nın ‘gib.gov.tr’ internet adresinden ‘Hazır Beyanname Sistemi’ ile gerekli işlemleri yapma imkanı bulunuyor.

Ev veya iş yerini kiraya veren mükelleflerin elde ettikleri geliri ifade süresinde sona gelindi. Beyannamelerin en geç bugün verilmesi gerekiyor.

ELEKTRONİK ORTAMDA ŞARTNAME VERME İMKANI

Hakiki kişiler göre geçen sene elde edilen ticari, zirai, hür meslek ve ödenti geliri ya da yurt dışından faiz ve kar payı kazançları için de 5 Nisan’a dek yıllık gelir vergisi beyannamesi doldurulması gerekiyor.

Mükellefler, yıllık gelir vergisi beyannamelerini kendileri için önceden hazır Hazır Ifade Sistemi üzerinden ücret dairesine gitmeden verebiliyor. Mükellefler sisteme ‘gib.gov.tr’ üzerinden 7 gün 24 saat ulaşabiliyor.

Takvim gelir vergisi beyannameleri üzerinden tahakkuk eden gelir vergisinin iki eşit taksitte ödenmesi imkanı da bulunuyor.

Tahakkuk eden gelir vergisi, Dijital Ücret Dairesi veya mobil uygulamadan, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla, banka hesabından havale aracılığıyla, tanıdık olmayan ülkede etkinlik belirten bankalara ait kartlar ile aidat tahsiline yetkili bankalar, ücret dairesi vezneleri ve PTT şubeleri yoluyla ödenebiliyor.

BAKAN ŞİMŞEK DE HATIRLATMADA BULUNMUŞTU

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de sosyal ağ hesabından yaptığı açıklamayla kira beyannamesi uyarısında bulunmuştu.

Şimşek, ‘Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne değin yaklaşık 420 bininde uygun tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin lira üstünde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan’a kadar şartname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adaletli rekabet ve finansal disiplin için tescil dışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz.’ ifadesini kullanmıştı. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur