Gayrimenkul sahibi olanların kazanç beyanı dönemiyle ilgili başvuru formu süresinde değiştirme yapıldı. Konut ve iş yerinden kira geliri elde edenlerin yakından peşine düşüp takip ettiği konuyla ilgili 1 Nisan’da sona erecek şartname başvurusu süresi 5 Nisan’a uzatıldı.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI AÇIKLADI

Kazanç İdaresi Başkanlığı (GİB), internet sitesinden takvim kazanç vergisiyle ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. Beyannamelerin verilme süreleri ile bu beyannameler üstüne tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin 5 Nisan 2024 Cuma gününe dek uzatıldığı kayıtlı açıklamada 28 Mart 2024 tarihli ve 166 Sıra No.lu Ödenti Usul Kanunu Sirküleri ile 1 Nisan 2024 günü ardına kadar verilmesi gereken 2023 yıllık yılına ait “Takvim Kazanç Vergisi” beyannameler ile bu beyannameler üstüne tahakkuk eden vergilerin 5 Nisan 2024 Cuma günü ardına kadar ödenebileceği belirtildi.

1 Nisan 2024 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2024 Şubat dönemine ilişkin “Form Ba” ve “Form Bs” bildirimler, 5 Nisan 2024 Cuma günü ardına kadar teslim edilebilecek.

Elektronik defter uygulamasına dahil olanlar tarafından, 1 Nisan 2024 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Kazanç İdaresi Başkanlığı Veri İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları” da 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar yüklenebilecek.

Kaynak: AA / Ekonomi

Kazanç İdaresi Başkanlığı Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur