Milyonlarca yurttaş küresel kriz sebebiyle büyüyen fiyatlara isyan ederken, bazı kasapların kandırma arkasından koştukları ortaya çıktı. Kırmızı ete marinasyon makinesiyle su enjekte bir takım satıcıların bu yöntemle 1 kilo olan eti 2 kiloya kadar çıkarttıkları saptama edildi.

AYRICA AĞIRLIĞI AYRICA DE KÜTLESİ ARTIYOR

Gıda ürünlerinde yeni bir kandırma daha yapıldı. bütün olarak alınan ete su enjekte edildi. Marinasyon makinesiyle ete enjekte edilen suyla etin hem ağırlığı hem de kütlesi artıyor. Hem et bozulmadan kalıyor.

Kirli oyun deşifre oldu! Kırmızı etin tartıda ağır basması için şırıngayla su enjekte ediyorlar

“‘BU ETTEN FAZLA SU AKTI'” DİYEN MÜŞTERİLER VAR”

CNN TÜRK’e konuşan kasap Süleyman Kaya, “Başlıca kurumsal firmalar yapıyor. Et bize karkas olarak geliyor. Onu parçalıyoruz, kesiyoruz. Tepsiye koyduğumuz vakit akşama dek 10 kg etten yarım kilo su çıkıyor. 35 senedir bu işi yapıyorum. Son iki senedir ‘Bu etten çok su aktı’ diyen çok müşteri var” dedi.

“İSTANBUL’UN YÜZDE 70’İ YAPIYOR BUNU”

Kaya, “Sen normal ette kilodan 50 lira kazanıyorsun. O şekilde 200 lira kazanıyorsun. Milletin doğmamış çocuğunun hakkını yiyorsun. İstanbul’un yüzde 70’i yapıyor bunu. Ben kimseyi iftira atmak istemiyorum ama gerçekte yapıyorlar” dedi.

Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur