Yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen sondaj kulesi “Koca Yusuf TP1500″, Gabar’daki Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası 42’nci kuyuda sondaj çalışmalarına başladı.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 5 bin metre sondaj kapasitesine sahip Koca Yusuf, Gabar’da Türkiye‘nin en kaliteli petrolünü bulmak için göreve başladı. BOTAŞ Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi’nden TIR’lara yüklenerek Gabar’a getirilen Koca Yusuf’un kurulumu yapıldı. Koca Yusuf, Gabar’daki Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası 42’nci kuyuda sondaj çalışması yapıyor.

“BÖLGEYİ BİR CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Açıklamada görüşlerine yer bahşedilen Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gabar’da nöbeti devralan Koca Yusuf’un Türkiye‘yi bu yıl sonu için belirlenen jurnal 100 bin varil imal hedefine yaklaştıracağını belirterek, şunları kaydetti: “Gabar’ın yanı sıra Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Van’da ve Hakkari’de saptama ettiğimiz lokasyonlarda yeni aramalar yapacağız. Fazla gösterişli bir arama programımız var. 2024 yılı toplamında 140 kuyuyu arama amaçlı açacağız. Ülkemizin yeraltı zenginliklerini milletimizin hizmetine sunma konusunda kararlıyız. Bölgeyi kalkındıracak ve bir cazibe merkezi haline getireceğiz.”

'Koca Yusuf' Gabar'da sondaja başladı

MİLLİ SONDAJ YAZILIMI İLE GELİŞTİRİLDİ

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) kadar 2016’da başlatılan “Koca Yusuf TP1500” projesiyle petrol ve gaz sondajlarında kullanılmak üzere milletlerarası standartlarda, rekabetçi yerli modüler sondaj kulesi üretmek amaçlandı. Projenin mekanik imalatı Petrotek Sondaj Makine, elektrik ve elektronik donanımı Borusan Kuvvet Sistemleri, tasarım, çözümleme ve yazılım işleri Atılım Üniversitesi tarafından yürütüldü. 2021’de imalat aşaması tamamlanan Koca Yusuf, Adıyaman Recep Atalay park sahasında fiili sondaj şartlarında deneme aşamasından sonradan 2022’de kule sondaj temin programına dahil oldu. Koca Yusuf’un “Drawworks” adı verilen sondaj kulesinin ana kaldırma ve indirme mekanizması dahil hidrolik şiddet ünitesi, manevra vinci, sondör kabini, baskı teftiş kabini, otomatik diz besleme sistemi, hidrolik çene gibi birçok bileşen, milli sondaj yazılımı ile geliştirildi.

BUGÜNE KADAR 5 SONDAJI BAŞARIYLA TAMAMLADI

U-Frame Cantilever diye adlandırılan bir konstrüksiyon tipine sahip olan Koca Yusuf, toplamda 43,2 metre kule ve 7,6 metre masa yüksekliğine sahip bulunuyor. Kanca yükü 357 mTon (10 sarım), kanca gücü ise 1500 HP olan Koca Yusuf, hidrolik silindir kule kaldırma yöntemiyle çalışıyor. Konya’da üretilen Koca Yusuf, bugüne değin 5 sondajı başarıyla tamamladı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Aybüke Yalçın Koca Yusuf Yazılım Türkiye Enerji Teknoloji Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur