Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bilhassa dikkat çektiği kamuda tasarruf tedbirleri konusunda köklü adımlar atılıyor. İlk etapta ulus kurum ve kuruluşlarının gereksinim fazlası olarak belirlediği toplam 1.000 vasıta iki parti halinde hızla satılacak. bununla birlikte zorunlu olmayan bütün servisler kaldırılacak, bunun yerine çalışanlara ulaşım kartı verilecek.

YENİ KİRALAMA YAPILMAYACAK

Kamudaki vasıta kiralamalarına da kademeli şekilde son verilecek. Sözleşmesi bitenlerin yerine yeni kiralama yapılmaması planlanıyor. Böylece de vasıta sayısında bir azalma gündeme gelecek.

SERVİSLER KALKIYOR, MEMURA KART VERİLECEK

Zorunlu olmayan tüm servisler iptal edilecek. Ulus personelinin bu koşul karşı can sıkıntısı yaşamaması için de önlem alınacak. İhtiyaç olması halinde halk çalışanlarına otobüs-metro kartı verilecek. Geç saate kadar çalışması, nöbet tutması gereken personelin tek tek yok, toplu olarak evlerine bırakılması uygulamasına geçilecek. Bu kapsamda ulus araçları bir havuzda toplanacak. İhtiyacı olan buradan araç isteyecek. Bir aracın tek kişiyi bırakması yerine 3-4 kişiyi benzer anda bırakması sağlanacak. Bu Nedenle keza araç ayrıca de yakacak tasarrufu yapılmış olacak.

115 BİN ARAÇ

Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin mülkiyetinde 115 bin 904 adet vasıta bulunuyor. Bunların 72 bin 373 adedi (yüzde 62) savunma ve güvenlik hizmetlerinde, 9 bin 973 adedi (yüzde 9) sağlık durumu hizmetlerinde, 8 bin 136 adedi (yüzde 7) tarım ve ormancılık hizmetlerinde, 7 bin 579 adedi (yüzde 7) eğitim hizmetlerinde, 4 bin 772 adedi (yüzde 4) yargı hizmetlerinde, 13 bin 71 adedi (yüzde 11) ise öteki idarelerce yürütülen hizmetlerde kullanılıyor. Sıhhat, güvenlik gibi gerekli alanlarda gereksinim değin vasıta kullanımı ise devam edecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SİNYALİ VERDİ

Irak dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuda tasarruf tedbirleriyle ilgili olarak “Tasarruftan kamuda patavatsız harcamaların ortadan kaldırılması, halk kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması anlaşılmalıdır. Yani bundan öbür bir şey anlaşılmamalı. Bütçelerin buna tarafından revize edilmesi için bizler de şu anda bir egzersiz yapıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız tasarruf adımlarını takip edecek, resmi vasıta kullanımlarından, haberleşme giderlerine, temsil, tören, misafir etme hizmetlerinden, demirbaş alımlarına kadar bütün harcamalar gözden geçirilecektir. Reel ihtiyaçlar saptama edilip gereksinim dışı harcamaların önü kesilecek. Milletimizin refahını artırmak için tasarruf tedbirleri edinmek durumundayız. Bunun için de gereği neyse kesinlikle bunu hükümet olarak yapmakta kararlıyız. Önceliğimiz ve birinci hedefimiz, tasarrufu ulus harcamalarında uygulamak, enflasyonu yıkmak ve ekonomiyi rahatlatmaktır. Bunu daha önce biz başardık. Yine başaracağız” demişti.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Kamuda Tasarruf Genelgesi Hükümet Memur Ulaşım Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur