İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ülkede 2013’ten bu yana yürürlükte olan, konut satın almaları veya yatırım yapmaları halinde yabancılara geçici ya da daimi oturma izni verilmesini öngören “Altın Vize” uygulamasının kaldırılacağını açıkladı.

Pedro Sanchez, Sevilla kentinde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, 9 Nisan’da düzenlenecek haftalık olağan Bakanlar Kurulu toplantısında Altın Vize uygulamasının kaldırılmasına karşın kararın alınacağını duyurdu. 2013’te o dönem iktidarda olan sağ görüşlü Irk Partisi (PP) tarafından başlatılan uygulamanın iptaline yönelik Konut Bakanlığı göre hazırlanan raporun yarın Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğini gösteren Sacnhez, alınacak yeni kararın kapsamı ve yürürlüğe geçme tarihiyle ilgili bilgi paylaşmadı.

KONUT FİYATLARINI DENETLEME ALTINA ALMAYI HEDEFLİYORLAR

İspanya hükümeti, Altın Vize uygulamasının da etkisiyle ülkede hızla çoğalan ev fiyatlarını kontrol altına almayı hedeflerken, Sanchez “Konutun spekülatif bir meslek yok, bir adalet olduğunu güvence altına edinmek için zorunlu tedbirleri alacağız.” dedi.

ALTIN VİZE UYGULAMASINA 2013’TE GEÇMİŞLERDİ

Yabancı yatırımcıların basit oturma izni almalarına olanak sağlayan Altın Vize uygulamasına, yaşadığı hesaplı krizden dolayı 2013’te geçen İspanya şimdiye dek bunu, en düşük 1 milyon avroluk katılım ile İspanyol şirketlerinin hisselerine yatırım yapma, İspanya’da banka hesabında minimum 1 milyon avro alıkoyma, iş kurma veya asgari 500 bin avroluk gayri menkul satın alma karşılığında verdi.

UYGULAMADAN FAYDALANANLARIN YÜZDE 96’SI GAYRİ MENKUL ALMIŞ

İspanya’da Altın Vize’den yararlananların yüzde 96’sı gayri menkul alımıyla bunu gerçekleştirirken, bundan faydalanan tanıdık olmayan ülke vatandaşlarının listesine bakıldığında Çin, Rusya, İran, ABD ve Venezuela birincil 5’te yer aldı.

Kaynak: AA / Aktüel

İspanya Vize Dünya Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur