Bankalar, son 1 yılda yüzde 150’nin üzerinde gelişen kişisel kredi kartlarında, devlete ait düzenleme yapılmadan birincil adımı attı. Bankalar kredi kartında peşin para avansa sınırlama getirip vadeyi de 3 avuç içi çekti. Bir Takım bankalar ise peşin para avansı ayrıntılarıyla durdurdu. Nakit avansın döviz ve altın alımı için kullanıldığı, sınırlamanın zorunlu olduğu vurgulandı.

Kredi kartına ilk fren nakit avansa! Sınırlama getirildi

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta kredi büyümelerinde aylık sınırları düşürmesi ve sınırı aşan bankalara zorunlu karşılık getirmesinin de etkisiyle kredi kartından nakit avans kart limiti yüzde 25 ile sınırlandırılırken, taksitli peşin para avansta da taksit sayısı 12’den 3’e düşürüldü. Bazı bankalar ise nakit avansı tamamen durdurdu. Önceki gerçekte nakit avans toplam limitin yüzde 75’ine kadar ulaşırken, taksitler 12 aya dek uzuyordu.

TALİMAT BİLMECESİ

Bankaların kredi kartında son iki gündür başlattığı sıkılaşma adımları tartışmaları da beraberinde getirdi. Bankaların muhtemel bir devlete ait düzenleme ve açıklamalar öncesinde inisiyatif kullanarak bu adımları attığı belirtilirken, bu hamlenin gerçekleştirilmesinde kamunun ‘yönlendirmesi’ olduğu açıklama ediliyor.

Her bankanın kendi pozisyonuna tarafından bir takım uygulamaları devreye soktuğu gözleniyor. Önümüzdeki dönemde asgari ödeme tutarının artırılması, yüksek limitli harcamaların kısıtlanması, lüks tüketim için masraf limitinin konulması, kart limitlerinin düşürülmesi, faiz oranlarının artırılması gibi yeni önlemler gündeme gelebilir.

AVANS REKOR KIRDI

Bankaların sınırlama getirdiği peşin para avansta, 2024’ün ocak ayında rekor kırıldı. Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine tarafından, 2023’ün ocak ayında 57.1 milyar TL olan nakit avans çekim tutarı, bu yılın aynı döneminde yüzde 103 artarak 116 milyar 148 milyon liraya çıktı.

Kredi kartına ilk fren nakit avansa! Sınırlama getirildi

2021’de 150.4 milyar TL, 2022’de 330.7 milyar TL olan peşin para avans çekim tutarı 2023’te 819.4 milyar TL’ye ulaştı. Karttan peşin para avans çekimin aylık faizi yüzde 4.5 seviyesinde bulunuyor.

Bankacılar son dönemde çekilen peşin para avansın manâlı bir bölümünü döviz ve altın alımı için kullanıldığına uyarı çekerek, sınırlamanın gerekli olduğunu kaydetti.

MERKEZ’DEN YENİ SIKILAŞMA ADIMLARI

Merkez Bankası, bankacılık sistemindeki TL likiditeyi sıkılaştıracak, mevduat faizlerinde yukarı etki yaratacak yeni gerekli karşılık adımları açıkladı.

Bankacılar, yapılan değişiklerle getirilen zorunlu karşılıkların bloke olarak tesis edilmesi uygulamasının TL likiditeyi sıkılaştıracağını, böylece mevduat faizlerini büyütücü alet tesir yaratacağını söyledi.

Kredi kartına ilk fren nakit avansa! Sınırlama getirildi

Ayrıca TCMB’nin yeni başlattığı kısa vadeli TL mevduat için ayrılan gerekli karşılıklara faiz verme uygulaması bankacılara kadar kısa vadedeki mevduat faizleri üstünde yukarı yönlü ek etki yaratacak. Etkin büyüklüğü 500 milyar TL üstünde olan bankalar, TL yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yüzde 25’ini bloke olarak tesis edecek.

Aktif büyüklüğü 100 milyar TL üzerinde olan bankalar, TL yükümlülükler için tesis edilmesi gereken gerekli karşılıkların yüzde 15’ini bloke olarak tesis edecek. Zorunlu karşılıklara üç ayda bir faiz ödenmesi uygulamasına bir aydan kısa vadedeki mevduatlar da dahil edildi.

Kredi kartına ilk fren nakit avansa! Sınırlama getirildi

ŞİMŞEK DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, bankaların kredi kartı limitleri ile ilgili uyarı yapmıştı. Şimşek, ‘Limit belirlerken realist beyan ve belgeye dayalı olması, bu limitlerin tamlık talep etmesi manâlı. Her banka kendi kafasına göre bir sınır belirlememeli. Önümüzdeki dönemde sürpriz yapmadan, piyasaları bozmadan bu konuları çalışacağız. Sonuçlandırdığımız bir çalışma değil. Milletlerarası kurallar neyi gerektiriyorsa onu yapacağız’ ifadelerini kullanmıştı. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur