Enflasyonla mücadele dahilinde atılan adımlara rağmen talepte beklenen soğuma gerçekleşmedi. böylece kredi ve kredi kartlarına karşın adımların atılması bir süredir bekleniyordu. Bankalar, nakit avansa taksit sınırı getirerek ilk adımı resmi olarak atmış oldu. bununla beraber kredi faizlerinde de artışa gidildi. Alınan kararlar kart ile taksitli alışverişleri kapsamadı. Kredi kartı ile ilgili düzenlemelerin nisan ayından sonradan gelmesi bekleniyor. İşte finans çevrelerinde konuşulan önlemler…

‘); }

Nakit avansta taksit sayısı düşürüldü mü?

Nakit avansta taksit sayısı düşürüldü mü?

Haberi Görüntüle

Enflasyonla mücadele zarfında atılan adımlara rağmen talep beklenilen seviyede düşmedi. Satışlar canlılığını korurken, harcamalar her hafta rekor kırdı. Merkez Bankası verilerine kadar şubat ayının son haftasında kredi ve banka kartı ile yapılan harcamalar yüzde 15 arttı. Bu durum ise kredi ve kredi kartlarına yönelik düzenleme beklentileri artırdı.

NAKİT AVANSA KISITLAMA

Kredi kartlarına karşın düzenlemelerin seçimlerden sonradan yapılması beklenirken, bankalar bir takım kararları hayata geçirdi.

– Kredi kartına nakit avansta taksit sınırı 12’den 3’e indirildi.

– Peşin Para avansta limit oranları düşürüldü.

– İlk müşterilere verilen edilgen kredilerin vadesi 6 aydan 3 avuç içi indirildi.

– İhtiyaç ve kredi faizlerinde yıllık faiz oranı artırıldı.

Söz konusu düzenleme ile ilgili Merkez Bankası’ndan bankalara direktifler gitmediği, sözlü yön belirleme yapıldığı ifade edildi.

KREDİ KARTINA ASAP GELDİ Mİ?

Bankaların kararının kredi kartlarını kapsamadığı belirtildi. Kartlı alışverişlerde taksit sınırlanması demin söz konusu değil.

KONUŞULAN ÖNLEMLER

Kredi kartına düzenlemelerin tercih ardından gelmesi bekleniyor. Finans çevrelerinde gelebilecek bir takım önlemler şöyle sıralanıyor:

– Kredi kartlarına taksit uygulamasının kaldırılması
– Kredi kartı limitlerinin düşürülmesi
– Kredi kartı faiz oranlarının artırılması
– Minimum ödeme tutarının artırılması
– Yüksek limitli harcamaların kısıtlanması
– Lüks tüketim için harcama limitleri konulması

BAKAN ŞİMŞEK’TEN LİMİT UYARISI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bankaların kredi kartı limitleri ile ilgili dikkat yapmıştı. Yıldırım, “Sınır belirlerken realist demeç ve belgeye dayalı olması, bu limitlerin tamlık talep etmesi önemli. Her banka kendi kafasına tarafından bir sınır belirlememeli. Önümüzdeki dönemde sürpriz yapmadan, piyasaları bozmadan bu konuları çalışacağız. Sonuçlandırdığımız bir egzersiz değil. Milletlerarası kurallar neyi gerektiriyorsa onu yapacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

KREDİ BÜYÜMESİNE MÜDAHALE

TCMB, geçen hafta bankaların kredi büyümesine sınırlama getirmişti. Karara tarafından ticari krediler için büyüme sınırı aylık yüzde 2,5’ten yüzde 2’ye, gereksinim kredilerinde ise yüzde 3’ten yüzde 2’ye düşürülmüştü.

Merkez Bankası, düzenlemeye uyulması için de belirlenen sınırların üstünde çoğalan bankalar için gerekli karşılık kararı almıştı. Buna göre kredilerde artış sınırını aşan bankaların ek likiditelerine bloke konulacağı bildirilmişti.

Uzmanlar, bu kararın arkasında bankaların kredilerde daha seçici davranacağını bildirmişti.

ELEKTRONİK EŞYA VE MOBİLYA SATIŞLARI HIZLANDI

Diğer taraftan ocak ayı perakende satış verileri son aylarda harcamaların hangi sektörlerde hızlandığını ortaya koydu. Perakende ticaret satmak hacmi ocak ayında aylık olarak yüzde 2,6 yükseldi. Bu rakam, son 6 ayın en seri yükselişi olarak kaydedildi. Elektrikli eşya ve mobilya satışları ocak ayında aylık bazda yüzde 6,1 yükselme gösterdi. Aynı ayda yiyecek harcamaları ise yüzde 2,6 artma yaşadı.

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur