Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı aylık en fazla akdi faiz oranı hesaplama yönteminde değişikliğe gitti. Laf konusu oranın, aylık referans orana 55 baz puan yerine 114 baz puan eklenerek belirlenmesine karar verildi. Yeni yönteme göre, hesaplanan aylık azami akdi faiz oranı yüzde 3,66’dan yüzde 4,25’e yükseldi.

Kredi kartında aylık azami akdi faiz yüzde 4,25'e yükseltildi

KREDİ BÜYÜMESİNE TARAFINDAN MENKUL KIYMET TESİSİNE İLİŞKİN TATBIK SONLANDIRILDI

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık en fazla akdi faiz oranı yüzde 3,66’dan yüzde 4,25’e çıkarıldı. Menkul kıymet tesisine tabi yükümlülüklere uygulanan menkul değer tesis oranının yüzde 4’ten yüzde 1’e düşürülmesine, kredi büyümesine kadar menkul kıymet tesisine ilişkin uygulamanın sonlandırılmasına karar verilmiştir”

AKDİ FAİZ NEDİR?

Akdi faiz; kredi kartının dönem borcu ödendikten sonradan uygulanan bir faiz türüdür. Eğer kredi kartı borcunuzun yalnızca minimum tutarını öderseniz, geriye doğru kalan borç üzerine akdi faiz uygulaması yapılmaktadır.

Kredi kartında aylık azami akdi faiz yüzde 4,25'e yükseltildi

SİNYALİ BAKAN ŞİMŞEK VERMİŞTİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine kadar bir yılda krediler yüzde 50’nin, kredi kartlarıysa yüzde 150’nin üstünde büyümüştü. Enflasyon Raporu 2024 Bilgilendirme Toplantısı’nın gerisinde konuşan Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, kredi kartlarına düzenlemelerin gündemde olduğunu söylemişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de kredi kartları için düzenleme sinyali vermişti: “Kredi kartları, kişisel kredi, taşıt kredisi ve ikinci konut kredisinde yalnızca faizleri artırarak yok, bankalar üzerinden kredi verme iştahını keserek de kredi büyümesini düşüreceğiz. Başkasının parasıyla, krediyle, kartla zenginlik olmaz.”

NE OLMUŞTU?

Kredi kartı kullanımını sınırlama dahilinde daha önce en fazla taksit sayısı 12’den üçe indirilmişti. Nakit avans limiti de yüzde 25’e düşürülmüştü. Daha Sonra da peşin para avans faiz oranı yüzde 4.42’den yüzde 5’e çıkarılmıştı. Bugün de aylık azami akdi faiz oranı yüzde 3,66’dan yüzde 4,25’e yükseldi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur