Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ek sıkılaşma adımları dahilinde, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından peşin para çekim işlemlerinde faiz oranını gereksinim kredisi faiz oranıyla ahenkli seviyeye yükseltirken, bankacılık sisteminde Türk lirası (TL) mevduatın payını artırmaya yönelik yeni adımlar attı.

NAKİT AVANS ÇEKİMİNDE FAİZ ORANI YÜZDE 5’E ÇIKARILDI

TCMB’nin Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de Değiştirme Yapılmasına Dair Tebliği, Devlete Ait Gazete’de yayımlandı. TCMB, kredi kartlarından yapılan peşin para avans işlemleri ve kredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık en fazla akdi faiz oranının hesaplama yönteminde değişim yaptı. Yeni yönteme kadar, hesaplanan aylık azami akdi faiz oranı yüzde 4,42’den yüzde 5’e çıkarıldı.

Son günlerde gereksinim kredisi faiz oranlarında yaşanan çoğalma sonrası nakit avans için uygulanan faiz oranı, ihtiyaç kredisi faiz oranına tarafından düşük kalmıştı. Yapılan değişiklikle farklılık giderilirken, laf konusu oranlar bugünden itibaren geçerli olacak.

Kredi kartından nakit avans çekim faizi yüzde 5'e yükseldi

BANKALARA ŞİRKETLERİN TL PAYINI AYLIK OLARAK ARTIRMA HEDEFİ

Merkez Bankasının bankalara gönderdiği uygulama talimatı ile hakiki ve tüzel kişiler için uygulanan TL payı hedefleri de güncellendi.

Buna göre, bankaların tüzel birey TL payı için aylık artma hedefi getirildi. Daha önce tüzel kişi TL payı için bir önceki avuç içi kadar artış hedefi bulunmuyor ve 18 Ağustos 2023’teki seviyesinin korunması gerekiyordu.

Ayrıca, bankaların TL payı seviyelerine göre bambaşka olarak belirli olan reel kişi TL payı aylık büyüme hedefleri güncellendi ve hedeflerin sağlanamaması halinde uygulanacak kurul oranı artırıldı.

Uygulama, bugünden itibaren geçerli olacak.

Kaynak: AA / Ekonomi

Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur