Seçimler öncesinde kredi kartlarına gürültüsüz sedasız yeni bir düzenleme geldiği iddia ediliyor. Çok sayıda bankanın kredi kartı nakit avans taksit sayısını 3’e düşürdüğü haberleri ortaya atılırken, resmi kurumlardan iddiaya ilişkin herhangi bir açıklama gelmemesi kafaları karıştırdı.

MERKEZ BANKASI’NDAN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Kredi kart borçları ocak ayında yüzde 8, şubat ayında yüzde 5.8 elde etmek üzere ilk iki ayda net 156.8 milyar lira artarken, gelişme sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan’dan açıklama gelmişti. Karahan, enflasyon raporu toplantısında kredi kartı harcamalarındaki yükselişi takip ettiklerini ve bu konuda çalışmalarının olduğunu aktarmıştı.

Kredi kartlarına yeni düzenlenme mi geldi? Nakit avans taksit sayısı 3'e düşürüldü iddiası

“DÜZENLEME YAPILMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

TCMB başkanlığı görevinin daha ilk haftasında olan Karahan, kredi kartı harcamalarına karşın soruya şu yanıtı vermişti; “Aralık ayında kredi kartı harcamalarında artış oldu. Bunu anekdot ettik, farkındayız. Bunun geçici olup olmadığı henüz fazla net değil. En Az ücretin artacağı bekleniyordu. böylece bazı harcamalar öne çekilmiş olabilir fakat bundan bağımsız olarak kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor. Kayıtlı bir aşamaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız.”

BİR AÇIKLAMA DA MEHMET ŞİMŞEK’TEN GELDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de kredi kartlarında bankaların limit belirlerken kurallara uyması gerektiğine uyarı çekmiş “Merkez Bankası’nın yapacağı birtakım incelemeler var. Bu konular Parasal İstikrar Komitesi’nde gündeme geldi. Sınır belirlerken, fiilen gerçekçi beyan ve belgeye dayalı olması, ikincisi bu limitlerin tamlık talep etmesi. Yani her banka kendi kafasına kadar bir sınır belirlemesi şeklinde yok. O konulara çalışacağız. Fakat yaptığımız, sonuçlandırdığımız bir egzersiz değil. Önümüzdeki dönemde hiçbir sürpriz yapmadan, piyasaları bozmadan bu konuları çalışacağız” demişti.

Kredi kartlarına yeni düzenlenme mi geldi? Nakit avans taksit sayısı 3'e düşürüldü iddiası

“DÜZENLEME GELİYOR” YORUMLARI ORTAYA ATILDI

Art arda yapılan talimat “kredi kartlarına yeni düzenleme yolda” yorumlarına niçin olurken uzmanlarsa düzenleme için 31 Mart seçimlerinin sonrasını işaret etmişti. Kredi kartı limitleri, faiz oranlarının yükseltilmesi ve taksit sayılarına karşın yeni düzenlemelerin gelebileceği konuşulurken, kamuoyunda geniş akustik uyandıran bir iddia ortaya atıldı.

RESMİ MAKAMLARDAN AÇIKLAMA GELMEDİ

Alınan kararla birlikte fazla sayıda bankanın gürültüsüz sedasız nakit avansta taksit sayısını 12’den 3’e düşürdüğü, kredi kartında nakit avans çekiminin de kart limitinin 25’i ile sınırlandırıldığı öne sürülüyor. Konuyla ilgili devlete ait makamlardan şu ana değin herhangi bir tanımlama yapılmadı.

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur