Kripto para borsası FTX’in kurucusu ve eski Üstteki Yöneticisi (CEO) Sam Bankman-Fried’ın üçkâğıt ve kara para aklama iddiasıyla yargılandığı canice davasında 25 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verildi.

FTX müşterilerinin 8 milyar dolardan artı parasının kaybolduğu, Bankman-Fried’ın da bunu örtbas ederek FTX yatırımcılarını dolandırdığı iddiasıyla açılan davanın ceza duruşması görüldü.

40-50 YIL ARASI HAPSİ İSTENDİ, 25 YIL HAPİS ALDI

Savcılar, Bankman-Fried’ın 40 ila 50 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını isterken, savunma avukatları da “başta baskı içermeyen bir kabahat işlenmesi” ve “FTX müşterilerine paralarının geri ödeneceği” argümanlarıyla 5 ila 6,5 yıl aralarında hapis cezası istek etti.

Yargıç Lewis Kaplan, Bankman-Fried’ın 25 sene hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Bankman-Fried’ın cezasına itiraz etmeyi planladığı belirtildi.

Kripto Para Borsası FTX'in Kurucusu Sam Bankman-Fried'a 25 Yıl Hapis Cezası

NE OLMUŞTU?

Kripto para borsası FTX, Kasım 2022’de iflas etmiş, şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried’ın da istifa ettiği açıklanmıştı.

Kamuoyunda “Kripto Kralı” olarak aşina Bankman-Fried, aralık ayında ABD’nin suç duyurusunun ardındaki Bahamalar’da gözaltına alınmıştı. ABD’ye 21 Aralık 2022’de teslim edilen Bankman-Fried’ın duruşmaya dek 250 milyon dolar kefaletle hür bırakılması kararlaştırılmıştı.

Kendisine yöneltilen “üçkâğıt” suçlamalarını reddeden Bankman-Fried, hatalar yaptığını ancak hiçbir süre fon çalmayı amaçlamadığını öne sürmüştü.

Bankman-Fried’ın kefaleti, ağustos ayında tanıkları etkilemeye çalıştığı gerekçesiyle feshedilmiş, eski CEO Brooklyn’deki bir cezaevine gönderilmişti.

Kripto Para Borsası FTX'in Kurucusu Sam Bankman-Fried'a 25 Yıl Hapis Cezası

Eski CEO’nun aleyhindeki canice davalarından ilki kapsamında 3 Ekim’de jüri seçimine başlanmıştı. Davada ifadelerini veren FTX’e emrindeki Alameda Research şirketinin eski Üstteki Yöneticisi Caroline Ellison, FTX’in eski yöneticilerinden Nishad Singh ve kripto borsasının kurucu ortağı Gary Wang, üçkâğıt suçlamalarını kabul etmişti.

Savcılarla işbirliğine dışarı giden söz konusu tanıklar, “müşteri fonlarının kötüye kullanılması” kapsamındaki kararları veren kişi olarak Bankman-Fried’ı sinyâl etmişti.

Savunma yapan avukatlar, suçunu ve savcılarla işbirliği yapmayı kabul eden Bankman-Fried’ın üç eski egzersiz arkadaşının, hafif cezalar alma umuduyla ifadelerini Bankman-Fried’ı suçlayacak şekilde uyarladıklarını söylemişti.

Kripto Para Borsası FTX'in Kurucusu Sam Bankman-Fried'a 25 Yıl Hapis Cezası

JURİ BANKMAN-DRİED’İ SUÇLU BULMUŞTU

Bankman-Fried da mahkemedeki ifadesinde, iyi niyetle hareket ettiğini savunmuş, yaptıklarının FTX’in avukatlar kadar hazırlanan politikalarına yerinde olduğuna inandığını belirtmişti.

FTX’in kayda değer kararlarına avukatların dahil olduğunu anlatan Bankman-Fried, kredilerin de avukatlar tarafından yapılandırıldığını kaydetmişti. Bankman-Fried’ın avukatları da “kötü risk yönetiminin” suç olmadığını açıklama etmişti.

Savcılar ise kapanış konuşmalarında, jüriden MITOS mezunu ve milyarlarca dolarlık iki şirket kurmuş Bankman-Fried’ın “sahiden hiçbir şeyden haberi olmadığına” inanmamalarını istemişti.

Kripto Para Borsası FTX'in Kurucusu Sam Bankman-Fried'a 25 Yıl Hapis Cezası

Jüri, 2 Kasım’da dört saati aşkın müzakerenin peşinde elektronik üçkâğıt, menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para temize çıkartma da dahil 7 suçtan eski CEO’yu “suçlu” bulmuştu.

New York Güney Bölge Savcısı Damian Williams, Bankman-Fried’ın, “Amerikan tarihinin en büyük mali dolandırıcılıklarından birini gerçekleştirdiğini” belirtmişti.

Bankman-Fried, federal suç oluşturan kuralları gereğince 110 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalmıştı.

31 Mart Yerel Tercih Sonuçları İçin Tıklayın Kaynak: AA / Ekonomi

Dünya Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur