Küresel piyasalar, ABD enflasyon rakamlarının peşinde fazla seyretti. Piyasalar, Fed’in faiz indirimlerine haziranda başlayabileceğine ilişkin beklentilerin değiştirme göstermemesiyle yükseliş kaydetti.

‘); }

Küresel piyasalarda, dün ABD’de enflasyonun beklentileri aşmasına karşın ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine haziranda başlayabileceğine ilişkin beklentilerin değiştirme göstermemesiyle pozitif bir seyir izleniyor.

ABD’de Alıcı Fiyat Endeksi (TÜFE), şubatta aylık bazda beklentiler dahilinde yüzde 0,4 artarken, yıllık bazda yüzde 3,2 yükselişle piyasa tahminlerini aştı.

Analistler, dün ülkede açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin üstünde gelmesine rağmen geçen hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalarda, faiz indirimlerine “bu yılın bir noktasında” başlamanın olası olduğuna ilişkin sözle yönlendirmelerinin yatırımcılar için öne çıktığını dile getirdi.

Ayrıca, dün açıklanan verilere tarafından, çekirdek TÜFE de şubatta aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 3,8 ile piyasa beklentilerinin üstünde arttı.

Enflasyon verilerinin gerisinde para piyasalarında, Fed’in faiz indirimine başlangıç ihtimali mayısta yüzde 15 ve haziranda yüzde 66 ile fiyatlanıyor.

GÖZLER FED’İN FAİZ KARARINA ÇEVRİLDİ

Analistler, alıcı enflasyonunun ardından yarın ülkede açıklanacak Imalatçı Fiyat Endeksi (ÜFE) ile Fed’in gelecek haftaki para politikası toplantısına çevrildiğini kaydederek, bankanın haftaya politika faizini değişmez bırakacağına belli gözüyle bakıldığını hatırlattı.

Söz konusu gelişmelerle birlikte dün ABD’de hazinesinin gerçekleştirdiği ihalelerin ardından ABD’nin 10 takvim bono faizi 6 baz puan artarak yüzde 4,16 seviyesine çıkarken, defalarca 9 operasyon gününde yükselen altının ons fiyatı, dün yüzde 1,1 azalışla günü 2 bin 158 dolardan tamamladı.

Dolar endeksi, şu dakikalarda önceki kapanışının hemencecik üzerinde 102,9 seviyesinde bulunurken, ABD’de petrol stoklarının azaldığına yönelik data akışıyla birlikte yükselen Brent petrolün varil fiyatı 82,3 dolardan operasyon görüyor.

Kripto para piyasaları tarafında, Bitcoin, dün 73 bin doları deneme ederek boy tazelemesinin ardındaki günü yüzde 1,5 azalışla 71 bin 34 dolardan tamamladı. Bitcoin, bugün önceki kapanışına tarafından yüzde 1,5 artışla 72 bin 100 dolarda bulunuyor.

Öte yandan, ABD’de devamlı ön tercih sürecinde Demokrat Partide Joe Biden, Cumhuriyetçi Partide ise Donald Trump, partilerinin başkan adayı yapabilmek için zorunlu delege sayısına ulaştı.

Dün, New York borsasında, S&P 500 endeksi yüzde 1,12 artışla günü 5.175 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek jurnal kapanışını gerçekleştirirken, Nasdaq endeksi yüzde 1,54 ve Dow Jones endeksi de yüzde 0,61 bedel kazandı. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne de fazla bir seyirle başladı.

AVRUPA BORSALARINA YÜKSELİŞ HAKİM

Avrupa borsalarında da dün alıcılı seyir egemen olurken, bugün gözler İngiltere’de yükselme ilk önce edinmek üzere yoğun data gündemine çevrildi.

Dün bölgede açıklanan verilere göre, İngiltere’de işsizlik oranı ocakta yüzde 3,8’den 3,9’a çıkarken, Almanya’da enflasyon şubatta aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 2,5 ile beklentiler doğrultusunda gerçekleşti.

Birleşik Krallık’ta bugün Gayri Safi Yurt içi Hasılanın (GSYH) ocakta aylık yüzde 0,2 büyüme ve takvim bazda ise yüzde 0,3 azalış kaydetmesi bekleniyor.

Öte yana, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin maliye bakanları, Kristalina Georgieva’nın bir dönem daha Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı olmasını destekledi.

Dün, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,23 artışla günü 17.965 puan ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,84 yükselişle günü 8.087 puandan tamamlayarak, tüm zamanların en yüksek günlük kapanışlarını gerçekleştirdi. İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,02 ve İtalya’da MIB 30 endeksi de yüzde 1,31, bedel kazandı. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni güne de pozitif bir seyirle başladı.

ASYA’DA KARIŞIK SEYİR

Asya pay piyasalarında girift seyir öne çıktı. Japonya’da Toyota’nın, emekçi sendikasının vergi yükselme talebini kabul etmesi, Japonya Merkez Bankasının (BoJ) faiz artırımına yakın olduğuna ilişkin beklentileri destekledi.

Söz konusu koşul Japon yenini dolar karşısında değerinde kazanmasına niçin olurken, pay piyasalarında ise aşağıda yönlü zorlama oluşturuyor.

Dolar/yen paritesi dün BoJ Başkanı Kazuo Ueda’nın ihtiyatlı sözle yönlendirmelerinin arkasında yüzde 0,5 artışla 147,7 seviyesinden günü tamamlarken, bugün yüzde 0,1 azalışla 147,5’te dengelendi.

Çin tarafında ise, Country Garden’ın senet ödemelerini kaçırdığına yönelik haber akışı da ülke borsalarında risk iştahını törpüleyen bir etmen olarak öne çıkıyor.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2 ve Çin’de Şanghay alaşım endeksi yüzde 0,1 değer kaybederken, Hong Kong’da Hang Seng ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,4 yükselme kaydetti.

DOLAR/TL’DE YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Yurt içinde dün satıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,69 bedel kaybıyla 9.069,03 puandan tamamladı.

Dolar/TL, dün yükseliş eğiliminde bir seyir izleyerek günü önceki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 32,0681’den tamamlamasının ardındaki bugün bankalararası piyasanın açılışında 32,0910 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde data gündeminin sakin olduğunu, yurt açık havada ise İngiltere’de artma, sanayi üretimi ile dış ticaret dengesi ve Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.000 ve 8.900 seviyelerinin takviye, 9.100 ve 9.200 puanın dayanıklılık konumunda olduğunu kaydetti.

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur