Hazine Ve Maliye Bakanlığı, gıdadaki KDV istismarının önüne geçmek ve bu konudaki tereddütleri gidermek için kroki hazırladı. Taslağın ortaya çıkması sonrası sosyal medyada “KDV’ye zam geldi” yorumları yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım ise iddiaları yalanladı.

BAKANLIK KDV İSTİSMARINI DURDURMAK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI

Hazine ve Maliye Bakanlığı, KDV oranı yüzde 10 olan yeme içme sektöründe bazı lokantaların yüzde 10 yerine yüzde 1 KDV oranında fatura kestiğini tespit etti. Bazı marketler temizleme malzemesi sattıkları halde gıda malzemesi satmış gibi göstererek yüzde 20 KDV yerine yüzde 1 KDV hesapladığı belirlendi. Kazanç İdaresi Başkanlığının düzenlemesiyle restoran, kafe ve pastane gibi işletmeler sattıkları bütün gıda ve içecekler için KDV’yi yüzde 10 olarak hesaplayacak.

Lokanta ve kafelerde KDV zammı iddialarına Bakan Şimşek'ten yalanlama

AMAÇ SUİSTİMALLERİN ÖNÜNE GEÇMEK

Yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik dükkan ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine servis yapılabilen alanlarda gıda ve meşrubat hizmetleri sunan işletmelerin yaptıkları satışlar da bu kapsamda değerlendirilecek. Bakanlık yetkilileri, tebliğle yapılacak düzenlemeyle konuya tarafsızlık getirileceğini, KDV oranlarında herhangi bir artışın laf konusu olmadığını, düzenlemeyle lüzum hatalı uygulamaların gerekse suistimallerin önüne geçilmesinin amaçladığını belirtti.

Lokanta ve kafelerde KDV zammı iddialarına Bakan Şimşek'ten yalanlama

BAKAN ŞİMŞEK: KDV ORANLARINDA ARTIŞ YAPMADIK

Bakanlığın yayınladığı beyanat ise sosyal medyada “Lokanta ve kafelerde KDV’ye zam geldi” biçiminde yorumlandı. Define ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım ise X’teki sosyal medya hesabından zam iddiasını yalanlayarak, “KDV oranlarında yükselme yapmadık! Suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Define ve Maliye Bakanlığı Define Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Sosyal Ağ Maliye Zam Hukuk Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur