Define ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Kazanç İdaresi Başkanlığı lokanta, kafe ve pastane gibi yerlerde satılan yiyecek ve içeceklerden alınacak Katma Bedel Vergisi (KDV) oranı için düzenlemeye gitti. KDV Başvuru Tebliği’nde değişim yapılmasını ön görebilen beyanname Devlete Ait Gazete’de bugün yayınlanarak yürürlüğe girdi.

KDV ORANLARININ İSTİSMAR EDİLMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Yiyecek ve meşrubat satılan yerlerde yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV oranı da yüzde 20’ye Temmuz 2023’te çıkarılmıştı. Söz konusu KDV oranlarının bazı işletmelerce istismar edilmesi üstüne Gelir İdaresi Başkanlığı kadar yayımlanan yeni bildiri ile buna karşısında tedbir alındı.

Tebliğe kadar, lokanta, kafe, pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan tedarik edilerek buralarda sattıkları ürünler için yüzde 10 oranında (alkollü ürünlerde yüzde 20) KDV hesaplayacak.

Lokanta ve kafelerde KDV düzenlemesi

BAKAN ŞİMŞEK, “SUİSTİMALLERİ MÜDAHALE ETME YÖNELİK TEDBİR ALIYORUZ” DEMİŞTİ

Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 16 Nisan’da yaptığı açıklamada, “KDV oranlarında çoğaltma yapmadık! Suistimalleri engellemeye karşın önlem alıyoruz” demişti.

Lokanta ve kafelerde yiyecek ve içecek KDV'leri yükseldi

GELİR İDARESİ, “YANLIŞ ANLAŞILDI” DEMİŞTİ

Şimşek’in hemen peşinde yorumlama yapan Kazanç İdaresi Başkanlığı da lokanta ve kafelerdeki KDV’lere ilişkin bugün yayınladığı beyanname taslağının hatalı anlaşıldığını açıklayarak, KDV oranlarında büyüme anlamına gelmediğini duyurmuştu.

Bildiri taslağı ile Cumhurbaşkanlığı Kararı arasındaki farka dikkat çekilen açıklamada, “KDV oran değişikliklerinin Kanunun verdiği yetki çerçevesinde yalnızca Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılabileceği çok açıktır. Beyanname taslağında ödenti kaybının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Bildiri ile yapılan düzenleme, hatalı uygulamaların ve suiistimallerin önüne geçilmesini amaçlamakta, KDV oranlarında herhangi bir artma getirmemektedir” denilmişti.

BAZI RESTORAN VE KAFELERDE KDV ORANININ YÜZDE 10 YERİNE YÜZDE 1 OLARAK HESAPLANDIĞI TESPİT EDİLDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye takriben, yaklaşık 41 bin mükellef, KDV oranı uyumsuzluğu yönünden denetlendi. Denetimler sonucunda bir takım lokanta veya kafelerin yeme içme hizmeti yerine et, su, meyve suyu gibi ürünleri satmış gibi gösterdiği ve KDV oranını yüzde 10 yerine yüzde 1 olarak hesapladığı saptama edildi.

Ayrıca, bazı marketlerin de temizlik malzemesi sattıkları halde gıda malzemesi satmış gibi gösterdikleri belirlendi.

Bunun üstüne harekete geçen Bakanlık, istismarın önüne geçmek ve rekabet eşitliği sağlamak için Katma Bedel Vergisi Genel Başvuru Tebliğinde Değişim Yapılmasına Dair Bildiri taslağı hazırladı.

Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinde yayımlanan taslağa göre hizmet sunan lokanta, kafe ve pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan tedarik edilerek buralarda sattıkları ürünler için KDV’yi yüzde 10 şeklinde hesaplayacak.

Bu işletmelerin telefonla ya da internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları bütün satışları da benzer kapsamda olacak.

Öte yanlamasına, gıda ve meşrubat hizmetlerine yönelik dükkan ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine servis yapılabilen alanlarda gıda ve meşrubat hizmetleri sunan işletmelerin yaptıkları satışlar da bu kapsamda değerlendirilecek.

Bakanlık yetkilileri, tebliğle yapılacak düzenlemeyle konuya açıklık getirileceğini, KDV oranlarında herhangi bir artışın söz konusu olmadığını, düzenlemeyle gerek hatalı uygulamaların gerekse suiistimallerin önüne geçilmesinin amaçladığını belirtti.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

1 Mayıs Gastronomi Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur