Milletlerarası petrol fiyatları ve döviz kurunda yaşanan hareketlilik, mazot fiyatlarında değişikliğe neden oluyor. En son yakıt ve motorine yansıyan indirimler sonrası bir zam bekleniyor. LPG’ye 5 Mart Salı gününden geçerli olacak 81 kuruşluk bir zam yapılacak.

Sektör kaynaklarından alınan bilgilere tarafından LPG’de yaşanacak 81 kuruşluk zammın arkasında İstanbul’da otogaz pompa fiyatları İstanbul’da 21,76 TL’ye kadar çıkacak.

BENZİN, MOTORİN VE LPG FİYATLARI NE KADAR?

Aktüel akaryakıt pompa fiyatlarına tarafından; İstanbul’da benzinin litresi ortalama 40,46 TL’den, motorinin litre fiyatı 40,66 TL’den LPG ise 20.95 TL’den satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satmak fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan jurnal CIF Akdeniz ürün fiyatları ve jurnal dolar kuru takip edilerek belirlenmiş bir fiyat başkalaşım farkında olan gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Zam Lpg Finans Yaşam Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur