Bakan Yıldırım, Türkiye‘nin dış kaynak akışına ilişkin değerlendirmede bulundu. Dış finansman kuruluşlarından, ülkedeki kurumlara proje finansmanı kapsamında kaynak sağlamaya devam ettiklerini vurgulayan Şimşek, son olarak Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) yer sarsıntısı bölgesi için açıkladığı 1,5 milyar avroluk finansman paketi zarfında 500 milyon avroluk desteğe karşın mutabakat zaptının imzalandığını anımsattı.

3 PROJE İÇİN YARDIM SAĞLANDI

EBRD’nin arkasından Dünya Bankasından da 3 proje için destek sağlandığı bilgisini veren Şimşek, ” Türkiye‘nin ekonomi yol haritasına duyulan güven, dış kaynak akışının bu sene da tüm hızıyla sürmesini sağladı. Dünya Bankası ile yürüttüğümüz verimli işbirliği zarfında 3 bambaşka proje finansmanı için 1,5 milyar dolar temin ettik. Laf konusu kaynak, Türkiye‘nin enerji arz güvenliğinin sağlanması ve işletmelerin yeşil dönüşüm sürecinin desteklenmesi amaçları için kullanılacak.” diye konuştu.

“EKONOMİK BÜYÜKLÜK 1 MİLYAR DOLARI GEÇECEK”

Şimşek, finansmanı Dünya Bankasından sağlanacak yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarındaki 3 projenin Bankanın İcra Direktörleri Kurulu kadar onaylandığına dikkati çekerek söz konusu projelere ilişkin data verdi. Bu kapsamda ilk olarak Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ (TKYB) ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ (TSKB) kadar yürütülecek “Türkiye Dağıtık Enerji İçin Piyasa Geçişinin Hızlandırılması Projesi” kapsamında TKYB ve TSKB’ye takriben 697 milyon dolar kaynak sağlanacağını bildiren Yıldırım, “Projeyle şirketlerin güneş panelleri ve pil aracılığıyla elektrik depolama sistemlerine karşın yatırımları desteklenecek. Bu Nedenle oluşturulacak ekonomik büyüklüğün 1 milyar doları geçmesi bekleniyor.” ifadesini kullandı.

400 MİLYON DOLAR TUTARINDA KREDİ SAĞLANACAK

Şimşek, bu nedenle yenilenebilir enerji yatırımlarının teşvik edilerek Türkiye’nin enerji talep güvenliğinin destekleneceğine dikkati çekerek, “İkinci olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kadar kalkınma ajansları yoluyla yürütülecek ‘Türkiye Sosyal Kapsayıcı Yeşil Geçiş Projesi’ için yaklaşık 400 milyon dolar tutarında kredi sağlanacak. Projeyle yeşil geçişten olumsuz etkilenmesi beklenen sektörlerin desteklenmesi hedefleniyor.” dedi.

“DÜNYA BANKASI İLE İŞBİRLİĞİMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ”

Bakan Yıldırım, son olarak TKYB kadar yürütülecek “Türkiye Endüstriyel Emisyon Azaltım Projesi” için TKYB’ye 200 milyon avro ve 200 milyon dolar olmak üzere yaklaşık 416,7 milyon dolar tutarında kredi sağlanacağını bildirdi. Yıldırım, şunları kaydetti; “Projeyle KOBİ’lere uygun koşullu finansman sağlanarak daha yeşil imal sistemlerine geçişleri desteklenecek. Ülkemizin 2053 net sıfır emisyon ve yeşil yeniden yapılanma hedefleri doğrultusunda zorunlu enerji dönüşümünün gerçekleştirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması ve kapsayıcı yeşil dönüşümün sağlanması için Dünya Bankası ile zinde işbirliğimizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Cari dengeyi gözetirken kaynaklarımızı daha üretken ve bereketli alanlara yönlendirmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: AA / Aktüel

Dünya Bankası Ekonomi Türkiye Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur