İstanbul’da Türkiye’nin ATM Merkezi-BÜTÜN projesinin lansmanında gündeme ilişkin değerlendirmelerde yer alan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, “Ekonomi programı çalışıyor, ödenti artırımı yapmayacağız” ifadelerini kullandı.

“PROGRAMIMIZ DEZENFLASYONA GEÇİŞ DÖNEMİ ÖNGÖRÜYOR”

Bakan Şimşek’in İstanbul’daki etkinlikte yaptığı açıklamalardan satır başları şu şekilde; “İç istek halen dinç seyrediyor. Programımız dezenflasyona geçiş dönemini öngörüyor. İç istek bir miktar yumuşayacak, net ihracatın katkısı politikalar ve başlıca ticaret ortaklarımızdaki toparlanmayla birlikte iyileşecek. Ana pazarımız AB, Orta Doğu, Kuzey Afrika gibi bölgeler. Amaç enflasyonu tek haneye indirmek. Kur sübvansiyonu, faiz sübvansiyonuyla bir yere varamayız. Geçmişte arzuladığımız sonuçları alamadık. Bütün sektörlerin durumunu hassasiyetle peşine düşüp takip edip elimizden gelen desteği sağlayacağız. Bütün sektörler bizim için fazla değerlidir. Millet bankaları örnek oluyor. ATM müşterek havuzu kuruyorlar, böylece verimliliği artırıyorlar. Bütün sektörlerde bu anlayışla yol almak gerekli. Verimliliği artıracağız, yenilikçilik gerisinde koşacağız. Dünyada pazar payı kapmanın diğer yolu değil.

“CARİ AÇIK 30 MİLYAR DOLARIN ALTINA DÜŞTÜ”

Bizim büyümemiz kompozisyondaki iyileşme fazla net şekilde çalışıyor. Bu sürdürülebilir büyümeye yönelik kayda değer bir çıkıştır. Cari açık geçen sene Mayıs ayı itibarıyla takvim cari açık 60 milyar doların üzerindeydi. 32 milyar doların altına düştük, Şubat ayı itibarıyla. 30 milyar doların altına cari açık düşmüştür. Cari açığı milli gelirin yüzde 2,5 altına çekmeyi hedefliyoruz. Eğer Türkiye’de cari açık ulusal gelire oranla yüzde 2’nin altına düşerse Türkiye’nin dış borcunun milli gelire kadar oranı düşüyor.

“ALTINA YÖNELİK KOTA UYGULAMASI ÇIKAR ÇEVRELERİNİ MUTSUZ ETTİ”

Cari açığın daimi şekilde yüzde 2.5’in altına düşürülmesi için yeşil, dijital dönüşüm, yeni sanayi politikası uygulamaya koyuyoruz. Bunun çoğu bileşeni var. STB’nin çok güzel girişimleri var. Sanayiyi yalnızca piyasalara bırakamayız. Sanayide dönüşümü kamunun rehberliğinde birazcık iteklemesiyle hızlandıracağız. Dolayısıyla cari açıkta daimi olarak yüzde 2,5’i hatta yüzde 2’nin altını bekliyoruz. Altına karşın kota uygulamasına gittik, çıkar çevreleri hoşnut yok, kusura bakmasınlar. Ülkede olmayan metali ithal edeceksiniz, bir köşede tembel olarak duracak. Vatandaşın tercihine saygılıyım. Ülkemizin menfaatine kaynaklarımızı yatırıma, üretime, istihdama ve nihai olarak ihracata dönüştüreceğiz. Bu Cumhurbaşkanımızın vizyonu. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız. Bankaların fiyatlamasına burnunu sokmak istemiyoruz. Kamunun kaynakları kıttır, seçim yerine getirmek zorundasınız.

“FİNANSMANA ERİŞİMDE HEMEN SORUN DEĞIL”

Bankalara söyledim. Biz yatırımı, istihdamı, üretimi ve özellikle de ihracatı önceliklendireceğiz. Verimlilik ekonomisi peşindeyiz. Tasarruf yaptığınız ölçüde yatırım yapabiliyorsunuz veya dışarıdan borçlanıyorsunuz. Biz isteriz fakat tasarrufları yatırımları artıralım, içten alanlara bunları kanalize edelim. Cari açık 60 milyar dolardan 30’un altına düşmesi muhtemelse bu programın çok iyi çalıştığını gösteriyor. Finansmana erişimde şimdi sorun değil. Türk bankaları ve şirketleri küresel finansmana erişimde giderek çok daha iyi bir noktaya geldi. Geçen senenin birincil 5 ayında bankaların dış borç çevirme oranı yüzde 96’ydı. Bankalar 100 dolar borç ödüyordu, 96 dolar bulabiliyordu. Bugün 100 dolar borç ödediğinde 148 dolar bulabiliyor. Finansmana erişim artmıştır. Milletlerarası bankalarda Türkiye’nin konumu çok güçlüdür, bölgemizde bir numarayız, dünyada da birincil üçteyiz. Kredi derecelendirme kuruluşları da bu gelişmeleri fark ettiler, gecikmeli de olsa, notumuzu artırıyorlar, hepsinin görünümü artı. Bu program devam etsin, biz notu artıracağız aramak.”

Define ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye ATM Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur