Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, enflasyonda düşüşün yaz aylarından itibaren çok çabuk olacağını belirterek kamuda tasarruf ve kayıt dışılıkla uğraş vurgusu yaptı.

Konuşmasında ekonomi programının çalıştığını ve netice alındığını bildiren Bakan Yıldırım, programı daha da geliştireceklerine göze çarpan ederek “Türkiye ekonomisine ilişkin orta-uzun vadeli perspektifinde kötümserliğe yer yok. Dışarıdaki yatırımcıların önümüzdeki dönemde ilgisinin artacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“ENFLASYONLA ÇABA SÜRE ALIYOR”

Bakan Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Orta Vadeli Program çalışıyor, programımızı güçlendireceğiz. En büyük önceligimiz fiyat istikrarı. Dezenflasyon bu yılın ikinci yarısında başlayacak. Dezenflasyonu destekleyecek ek adımlar atacağız. Yapı reformlarla dezenflasyona destek sağlayacağız. Merkez Bankası’na dezenflasyon tesisi için destek vereceğiz.

Enflasyonu çökertmek, şok öncesi döneme dönmek bir işlem işi. Dünyada da böyle. Enflasyonla mücadele bir işlem işidir süre alıyor.

“KAMUDA TASARRUF ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Kamuda tasarruf ve harcama kontrolü üzerinde bir süredir çalışıyoruz. Tasarruf konusunda çalışmalarımızı nihai noktaya getirdik yakında bazı hususları paylaşacağız ve zorunlu adımları atacağız.

Kayıt dışılıkla çaba eylem planı açıklamayacağız yalnızca dilekçe yapacağız Hazine ve Maliye bakanlığı çok güçlü şekilde sahada olacak.

“ARTMA SORUNUMUZ DEĞIL”

Türkiye’nin cari açığını kalıcı bir biçimde sürdürülebilir bir patikada kalıcı olarak tutmaya çalışacağız. Cari açık 25 milyar doların altına inecek. Altın ithalatında normalleşmeye doğru gideceğiz.

Çok detaylı yapı reform gündemimiz var. Yükselme sorunumuz değil ama büyümenin kompozisyonunu değiştirmekte kararlıyız.

“KUR OYNAKLIĞI AZALDI”

Program tam bizim planladığımız çerçevede çalışıyor, bir takım alanlarda öngördüğümüzden çok daha iyi çalışıyor. Gelecek yıl bu vakitlerde ola ki çok daha öbür konuları konuşuyor olacağız. Kur oynaklığı azaldı. çok büyük ihtimalle ilk çeyrekte net ihracatın katkısı pozitife dönecek

İç talep ilk çeyrekte dinç devam etti. Merkez Bankası o nedenle ek sıkılaşma adımları attı. Yılın ikinci yarısından itibaren iç istek yumuşarken, dış talepteki toparlanmayla birlikte net ihracat pozitife dönecek, büyümede yumuşak bir geçiş yaşayacağız lakin akla yatkın düzeyde kalacak ve dezenflasyon süreci başlamış olacak.

“ENFLASYON YAZIN ÇOK HIZLI DÜŞECEK”

Ekonomide dengelenme başladı, programın çalıştığının en güzel gösterge budur, önümüzdeki çeyreklerde çok daha net bir şekilde ortaya çıkacak. Türkiye’nin dış kaynak ihtiyacı azalıyor. Yıllıklandırılmış cari açık bu yıl 25 milyar doların altına inecek.

Enflasyon takvim olarak yaz aylarında baz ve programın etkisiyle fazla seri düşecek. Piyasanın enflasyon beklentileriyle hedeflerimiz arasındaki ayrım yaz aylarında kapanacak. Bütün kredi derecelendirme kuruluşları “Bu program doğruca notu artıracağım” diye artı görünüme geçtiler, yetmedi bir kuruluş notumuzu keza artırdı keza pozitife çevirdi. Pazartesi günü tüm bu izlenme oranı kuruluşlarının üstteki düzey yöneticileriyle fazla ayrıntılı ayrı olarak toplantılar yapacağım.

“ORTA-UZUN VADELİ PERSPEKTİFİNDE KÖTÜMSERLİĞE YER YOK”

Programın güçlü uygulanmasının devamıyla birlikte Türkiye’nin kredi notuna çoğalma geleceğine inanıyorum. Biz doğruları yapacağız, eninde sonunda bu doğruların takdir edileceğine inanıyorum. Türkiye ekonomisine ilişkin orta-uzun vadeli perspektifinde kötümserliğe yer yok. Dışarıdaki yatırımcıların önümüzdeki dönemde ilgisinin artacağına inanıyorum.”

Mehmet Şimşek Maliye Finans Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur