Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün kameralar karşısına geçerek kamuda tasarruf paketinin detaylarını açıkladı. Paketin temel amacı, “enflasyonla mücadeleye katkı sunmak” olarak açıklandı.

KAMUDA TEDBİR ÜZERINE TEDBİR

Kamuda vasıta, bina ve personel alımlarıyla ilgili kısıtlamalar getiren, halk emekçilerinin lojman, sosyal tesis ve servis haklarını da hedefe koyan paketle ilgili CHP’den de ilk yorum geldi.

“DÖVİZ ÜZERİNDEN YAPILAN GARANTİ ÖDEMELERİN İNDİRİLMESİ DEĞIL”

Sozcu.com.tr’ye konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, pakette 4 esas eksiğe dikkat çekici ederek “Halk İhale Kanununu değiştirerek ihaleleri rekabetçi yapacak düzenleme ve millet özel işbirliği (KÖİ) kapsamında döviz üzerinden yapılan garanti ödemelerin indirilmesi yok” dedi.

Mehmet Şimşek'in açıkladığı kamuda tasarruf paketine CHP'den ilk yorumCHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe.

“ÜST GELİR GRUBUNU VERGİLENDİRMEYE DÖNÜK MADDE YER ALMIYOR”

2024 bütçesinde büyük kısmı şirketlere dokunulmazlık, indirim ve özendirme kaynaklı olarak 2,2 trilyon TL’lik vergiden vazgeçildiğini ama bugün açıklanan pakette bu rakamı azaltmaya dönük bir madde yer almadığını belirten Karatepe, üst gelir grubunu vergilendirmeye dönük de bir madde olmadığını dile getirdi.

“11 TRİLYON LİRALIK BÜTÇE İÇİNDE DEVEDE KULAK BİLE DEĞİL”

Paketin amacının “kamuoyu algısını yönetmeye hedeflemek” olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karatepe, paketteki çoğu maddenin 11 trilyon liralık bütçe içinde devede kulak bile olmadığına sinyâl etti. Karatepe, paketteki tedbirlere dair somut parasal rakamlar da açıklanmamasını eleştirerek “50 yıldır görmeye alıştığımız standart tedbirler ağırlıkta. Birçok zaten özelleştirilen lojman ve tesislerin kalanları da satılacak” dedi.

“HEDEFTE MUHALEFETE GEÇEN BELEDİYELER VAR”

Karatepe hem, paketle birlikte çoğunluğu muhalefete geçen belediyelerin hareket alanının daraltılmasının de hedeflenmesini beklediğini söyledi.

Mehmet Şimşek'in açıkladığı kamuda tasarruf paketine CHP'den ilk yorum

ÖZEL: SARAY İLK KERE GENELGE KAPSAMINA ALINMIŞTIR

Öte yandan CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun Soma’da düzenlediği görüşme sonrası konuyla ilgili değerlendirmelerde yer alan Genel Başkan Hür Özel ise “Bugüne dek 7 kere yaptılar, bu 8’inci… Bu 8’incisinin ilanı, daha önceki 7 genelgeye kendilerinin uymadıklarının göstergesidir. Bugünkünün diğerlerinden ayırıcı özelliği, defalarca eleştirdiğimiz Saray’ın ilk önce genelge kapsamına alınmasıdır” dedi.

“BU ÖRTÜLÜ BİR IMF PROGRAMIDIR”

“Yazılanların hepsi kayda değer ancak tek tek peşine düşüp takip edilmesi lüzumlu” diyen Özel şöyle devam etti; “3 yıl boyunca yeni personel istihdam edilmeyeceğinin, yalnızca emekli dek personel alınacağını ve kamuda esnek ve uzakta çalışma modellerinin geliştirileceği ise emekçiler açısında son derece ciddi bir durumdur. Bu, örtülü bir IMF programıdır. İşçiye zam verme, emekliye zam verme… Azıcık işverenlere, birazcık zenginlere, birazcık Kur Korumalı Mevduat’la servetine servet katanlara yönelsinler.”

Define ve Maliye Bakanı Yalçın Karatepe Mehmet Yıldırım Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur