Enflasyon farkının 6 ayın sonunda yüzde 10’a ulaşacağını söyleyen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplu sözleşmedeki zam oranıyla birlikte memur ve emeklinin temmuz zammının yüzde 20’ye ulaşacağını belirtti.

MEMUR VE EMEKLİLERİN GÖZÜ TEMMUZ AYINDA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyonun mayıs ayında boy noktasına ulaşacağını açıklarken, yıl sonu enflasyon tahminini ise son toplantıda iki puan artışla yüzde 38 olarak revize etti. Merkez’in enflasyon tahmininden sonradan gözler memur ve emeklilerin temmuz ayında alacağı zamma çevrildi.

“ZAM ORANI YÜZDE 20’YE ULAŞACAK”

Memur ve emeklinin ne dek zam alacağı merak edilirken, yılın birincil dört ayında enflasyon farkı yüzde 3,23 oldu. Enflasyon farkının 6 ayın sonunda yüzde 10’u bulacağını bildiren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplu sözleşmede belirlenen zam oranıyla birlikte memur ve memur emeklisinin temmuz zammının yüzde 20’ye ulaşacağını söyledi.

Memur ve emeklinin temmuz zammı ne kadar olacak?Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın

“BEKLENTİMİZ ENFLASYONUN AŞAĞI ÇEKİLMESİ”

Manâlı olanın enflasyonu teftiş altına olmak olduğunu kaydeden Yalçın, “Beklentimiz enflasyonun altında çekilmesidir çünkü bu gelişen şey bizim alım gücümüzü artırmıyor. Bizim cebimizdekini artırıyor gibi gözüküyor lakin gerçekte alım gücümüz düşüyor.” ifadelerini kullandı.

İŞÇİ VE BAĞKUR EMEKLİLERİ NE DEĞIN ZAM ALACAK?

İşçi ve Bağkur emeklileri de gözünü temmuz ayında yapılacak zamma çevirdi. Yılın birincil 4 ayında enflasyon yüzde 18,72 olarak gerçekleşti. Buna Mayıs ve Haziran enflasyonunun eklenmesiyle zam oranları netleşecek.

Memur ve emeklinin temmuz zammı ne kadar olacak?

Merkez Bankası’nın nisan ayı Piyasa Katılımcıları anketinde enflasyon tahmini mayıs için yüzde 3, haziran ayı için yüzde 2,54 oldu. Bu tahminlerin gerçekleşmesi halinde birincil 6 aylık enflasyon yüzde 25 olacak. Bu durumda SSK ve Bağkur emeklilerine benzer oranda zam yapılması gerekecek.

Enflasyon farkı Merkez Bankası Memur zammı Ali Yalçın Memur Sen Memur Zam Finans Yaşam Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur