Merkez Başkanı Fatih Karahan, ekonomideki tabloyla ilgili “Ne gerekiyorsa yapacağımızın sinyalini defalarca verdik. Piyasaların beklediğinden çok daha pozitif miktarda sıkılaştırma yaptık ve dezenflasyon konusunda ne değin önemli olduğumuzu gösterdik.” açıklamasında bulundu.

“FAİZİN YÜZDE 50’YE ÇIKMASI TALEPTE NORMALLEŞME SAĞLADI”

Karahan, Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü (PIIE) ve Dış İlişkiler Konseyi (CFR) göre düzenlenen “Gelişmekte Olan Piyasalarda Merkez Bankası Yönetimi” başlıklı etkinlikte konuştu. Türkiye‘nin makroekonomik ortamda karşı karşıya olduğu temel sorunun, enflasyon olduğunu belirten Karahan, enflasyonla mücadelenin son derece manâlı olduğunu vurguladı.

Karahan, “Enflasyonu düşürmeye çalışıyoruz ve geçen haziran ayında başlayan detaylı bir sıkılaştırma programı izliyoruz.” dedi. O zamandan bu yana politika faizini yüzde 50’ye çıkardıklarını bildiren Karahan, bunun talepte bir tedarik normalleşmeyi sağladığını söyledi.

ASGARİ ÖDENTI ENFLASYONDA ARTIŞA NIÇIN OLDU

Aylık enflasyonun aralık ayı baştan başa düşüş gösterdiğini, en düşük aidat artışları nedeniyle son birkaç ayda artış yaşandığını aktaran Karahan, “Genellikle bu yıl için yüzde 36, gelecek yıl için yüzde 14 ve 2026 için yüzde 9 olarak belirlediğimiz enflasyon hedefine varmak yolunda ilerliyoruz. Tek haneli rakamlara dönmek istiyoruz.” diye konuştu.

Türkiye‘nin enflasyonda yüzde 5 hedefine geri dönmek istediğini açıklayan Karahan, çok pozitif sıkılaşma yaptıklarını, talebin ılımlı seyrettiğini ve Banka’nın mevcut duruşunun yerinde olup olmadığını değerlendirmek için gelen verileri izlediklerini dile getirdi.

“DEZENFLASYONDA NE KADAR CİDDİ OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK”

TCMB Başkanı Karahan, öncelikli hedeflerinin politika faizini, her yerde para politikasının esas arabulucu yapmak olduğunu vurgulayarak, “Ne gerekiyorsa yapacağımızın sinyalini defalarca verdik. Piyasaların beklediğinden fazla daha fazla miktarda sıkılaştırma yaptık ve dezenflasyon konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu gösterdik.” dedi.

Karahan, “Güvenin yeniden tesisi ve enflasyon beklentilerini daha iyi yönetebilmemiz için politika faizinin ilk araç olduğu politikayı her tarafta oluşturmak için fazla şey yaptık ve daha fazlasını yapmaya hazırız.” ifadesini kullandı.

Enflasyon beklentilerine ilişkin Karahan, “Piyasa katılımcıları, önümüzdeki 12 ay için yani önümüzdeki aydan itibaren bir sonraki marta kadar 2024 yıl sonu hedefimiz olan yüzde 36 enflasyon bekliyorlar. Yani üç aylık bir gecikmeyle hedefimize ulaşacağımıza inanıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Karahan, bundan sonraki stratejilerinin ve en büyük önceliklerinin, enflasyonla uğraş ve piyasa koşullarına tabi olarak muhtemel olduğu kadar rezerv biriktirmek olduğunu söyledi.

Karahan, jeopolitik riskler ile büyük merkez bankalarının para politikalarının Türkiye için iki endişe unsuru olduğuna göze çarpan ederek, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) herhangi bir faiz indirimi yapmayacak gibi bir politika izlediğini ve bunun politika oluşturmada daha sağduyulu bir yaklaşma olduğunu anlattı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Merkez Bankası Fatih Karahan En Düşük Vergi Türkiye Aralık Banka Finans Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur