Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, enflasyondaki düzelmenin hala istenilen seviyede olmadığını belirterek, “Finansal sıkılaşmanın da desteğiyle 12 ve 24 ay sonrası enflasyon beklentilerinde Eylül 2023 itibarıyla başlayan iyileşmenin devam ettiğini, yıl sonu enflasyon beklentilerinin ise halen enflasyon raporlarında paylaştığımız tahminlerimizin üzerinde olduğunu görmekteyiz.” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 92. Hesap Dönemi Alışılmış Genel Komite Toplantısı, Bankanın İdare Merkezi’nde yapıldı. TCMB Başkanı Fatih Karahan burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in 100. yılının kutlandığı 2023’ün, Merkez Bankasının toplumsal refaha en büyük katkıyı fiyat istikrarını sağlayarak sunacağının bilinciyle faaliyetlerini yürüttüğü ve bu yönde kararlı adımlar attığı bir yıl olduğunu söyledi.

MB BAŞKANI KARAHAN: TÜRK LİRASI VARLIKLARA TALEPTE GÜÇLENME VAR

Geçen sene haziran ayından beri uyguladıkları finansal sıkılaştırmanın, kısmen istek koşullarına da yansıdığına göze çarpan eden Karahan, enflasyon beklentilerinin hala tahminlerin üstünde olduğunu belirtti. Karahan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Geçen yılın ikinci yarısında dış finansman koşullarında keskin iyileşme, rezervlerde yükselme, cari dengede iyileşme, Türk lirası mevduat payında artma ve Türk lirası varlıklara talepte güçlenme görülmüştür. Tüm bu gelişmeler Türk lirasında istikrarlı seyre ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunmuştur.

Merkez Bankası Başkanı Karahan: Yıl sonu enflasyon beklentilerimiz hala tahminlerimizin üzerindeMerkez Bankası Başkanı Fatih Karahan

“YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİLERİ TAHMİNLERİMİZİN ÜZERİNDE”

Finansal sıkılaşmanın da desteğiyle 12 ve 24 ay sonrası enflasyon beklentilerinde Eylül 2023 itibarıyla başlayan iyileşmenin devam ettiğini, sene sonu enflasyon beklentilerinin ise halen enflasyon raporlarında paylaştığımız tahminlerimizin üstünde olduğunu görmekteyiz.

Sadeleşme zarfında attığımız istikrarlı adımların etkilerini, piyasa mekanizmasının işlevselliğinin artması ve mali aktarım mekanizmasının güçlenmesi şeklinde gözlemlemekteyiz. Bu süreçte, parasal sistemde Türk lirası mevduatın payı artarken kur korumalı ve döviz cinsi mevduatın payının gerilemesi, mali istikrarın yanına finansal aktarımı da güçlendirmektedir.”

Karahan, bankacılık sisteminin arabuluculuk fonksiyonunu azami etkinlikte yerine getirebilmesinin, dezenflasyon sürecinin başarılı şekilde gerçekleşebilmesi için ön durum olduğunu bildirerek, “Bu çerçevede, bir taraftan sadeleşme adımları uygularken, bundan başka kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dıştan gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizmasını destekleyecek adımlar atıyoruz.

“SAĞLIKLI BİR DEZENFLASYON SÜRECİNE GİRECEĞİZ”

Uyguladığımız parasal ve miktarsal sıkılaştırıcı adımların etkisi ile mart ayından bu yandan bariz şekilde yavaşlayan toplam kredi büyümesinin yurt içi talepteki dayanıklı seyri zayıflatmasını bekliyoruz. Bu Nedenle iç talepte dengelenmeyle birlikte dinç bir dezenflasyon sürecine gireceğimizi değerlendiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Merkez Bankası Fatih Karahan Banka Eylül Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur