Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye çıkardı. Banka karara olaraksa “Komite, enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizinin artırılmasına karar vermiştir” açıklamasında bulundu.

MERKEZ BANKASI’NDAN AÇIKLAMA

Faizin yüzde 45’te sabit bırakılacağını düşünen ekonomistlerin bile “sürpriz” olarak yorumladığı karara ilişkin TCMB’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı; “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 45’ten yüzde 50 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir. Kurul ayrıca, operasyonel çerçevede değişikliğe giderek, Merkez Bankası gecelik vadede borca girme ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar vermiştir.

“TALEPTE DİRENÇLİ SEYİR SÜRÜYOR”

Şubat ayında aylık enflasyonun ana eğilimi, hizmet enflasyonu öncülüğünde, öngörülenden yüksek gerçekleşmiştir. Tüketim malı ve altın ithalatı yavaşlayarak cari dengedeki iyileşmeye katkı maddesi verirken, yakın döneme ilişkin diğer göstergeler yurt içi talepte dayanıklı seyrin sürdüğüne sinyâl etmektedir. Hizmet enflasyonundaki katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve yiyecek fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ödenti artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip etmektedir.

FAİZ ARTIŞINA AÇIK KAPI BIRAKILDI

Kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizinin artırılmasına karar vermiştir. Aylık enflasyonun başlıca eğiliminde bariz ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana dek sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda bariz ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında hakiki değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecektir.

BÜTÜN ARAÇLARI FAYDALANMA VURGUSU

Kurul, makroihtiyati politikaları piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro parasal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürmektedir. Bu çerçevede, ay içinde yapılan düzenlemelerle parasal şartlar sıkılaştırılmış, para politikası aktarımı desteklenmiştir. Kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenmeye devam edilecektir. Likidite gelişmeleri yakından peşine düşüp takip edilerek, gerektiğinde sterilizasyon araçlarının etkin şekilde kullanılması sürdürülecektir.

“TÜM ARAÇLAR KARARLILIKLA KULLANILACAKTIR”

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun asıl eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak mali ve mali koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir. Enflasyon ve enflasyonun asıl eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Komite, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.”

Merkez Bankası Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur