Merkez Bankası (TCMB), menkul değer tesisine ilişkin düzenlemeyi yürürlükten kaldırdı. Kurumun makroihtiyati çerçevede sadeleşmeye ilişkin duyurusunda, Merkez Bankası’nın, piyasa mekanizmasının işlevselliğini artıracak ve makro parasal istikrarı güçlendirecek şekilde makroihtiyati politikaları sadeleştirmeye devam ettiği belirtildi.

ÖNCEKİ DUYURUDA SİNYALİ VERİLMİŞTİ

Duyuruda, “6 Nisan 2024 tarihli basın duyurusunda, menkul değer tesisi düzenlemesine yönelik sadeleşme adımları duyurulmuş ve söz konusu düzenlemenin yakın zamanda sonlandırılmasının planlandığı açıklanmıştı. Resmi Gazete’de bugün yayımlanan tebliğ ile menkul kıymet tesisine ilişkin düzenleme yürürlükten kaldırılmıştır.” denildi.

TCMB’nin 6 Nisan’daki duyurusunda, menkul kıymet tesisine bağlı yükümlülüklere uygulanan menkul kıymet tesis oranının yüzde 4’ten yüzde 1’e düşürülmesine, kredi büyümesine göre menkul değer tesisine ilişkin uygulamanın da sonlandırılmasına karar verildiği bildirilmişti.

ZORUNLU KARŞILIK UYGULAMASI DA DEĞİŞTİ

Merkez Bankası, kredi büyümesini sınırlayıcı gerekli karşılık uygulamasında da değişikliğe gitti. Merkez Bankası’nın belirleyeceği bilanço oranlarına kadar verdiği kredi az olan bankalar bu sınırdan etkilenmeyecek.

Kaynak: AA / Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Merkez Bankası Banka TCMB Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur