Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye çıkardı. Ekonomistler politika faizinin yüzde 45’te değişmez bırakılması varsayım ediyordu.

“ENFLASYONDA BIÇIMSIZLEŞME GÖRÜLÜRSE SIKILAŞTIRMAYA GİDİLECEK”

Merkez Bankası, enflasyonun öngörülenden yüksek geldiğine dikkat çekerken, yurt içi talepte dirençli seyrin sürdüğüne dikkat çekici etti. Bankadan yapılan açıklamada, “Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir biçimsizleşme öngörülmesi durumunda para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır” ifadesi kullanıldı. Komite, önceki toplantısında faiz oranını yüzde 45 düzeyinde sabit bırakmıştı.

MERKEZ BANKASI’NDAN YAZILI AÇIKLAMA

TCMB’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı; “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 45’ten yüzde 50 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir. Komite keza, operasyonel çerçevede değişikliğe gitgide artarak, Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar vermiştir.

“TALEPTE DİRENÇLİ SEYİR SÜRÜYOR”

Şubat ayında aylık enflasyonun esas eğilimi, hizmet enflasyonu öncülüğünde, öngörülenden yüksek gerçekleşmiştir. Tüketim malı ve altın ithalatı yavaşlayarak cari dengedeki iyileşmeye katkı verirken, yakın döneme ilişkin diğer göstergeler yurt içi talepte dirençli seyrin sürdüğüne sinyâl etmektedir. Hizmet enflasyonundaki katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Komite, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından peşine düşüp takip etmektedir.

FAİZ ARTIŞINA AÇIK KAPI BIRAKILDI

Kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizinin artırılmasına karar vermiştir. Aylık enflasyonun belli başlı eğiliminde keskin ve daimi bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen varsayım aralığına yakınsayana değin sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda keskin ve kalıcı bir deformasyon öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında gerçek değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun başlıca eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecektir.

TÜM ARAÇLARI KULLANIM VURGUSU

Kurul, makroihtiyati politikaları piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürmektedir. Bu çerçevede, ay içinde yapılan düzenlemelerle parasal koşullar sıkılaştırılmış, para politikası aktarımı desteklenmiştir. Kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dıştan gelişmeler olması durumunda finansal aktarım mekanizması desteklenmeye devam edilecektir. Likidite gelişmeleri yakından takip edilerek, gerektiğinde mikroplardan arındırma araçlarının etkin şekilde kullanılması sürdürülecektir.

“FİYAT İSTİKRARI DOĞRULTUSUNDA BÜTÜN ARAÇLAR KULLANILACAK”

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve parasal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir. Enflasyon ve enflasyonun belli başlı eğilimine ilişkin göstergeler yakından peşine düşüp takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı esas amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kararlılıkla kullanacaktır.”

Merkez Bankası Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur